| Teodor_Gabriel_1999 a întrebat:

Salut TPU, am vârsta de 46(dacă este nevoie) și doresc sa fac un împrumut bancar in valoare de 30.000 de lei, eu am salariu de 2800 de lei net și am vechime de 5 luni, se poate face acest împrumut?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general se poate face acest imprumut, pentru a afla detaliile va trebui sa mergi la banca si acolo vei primi toate detaliile, inclusiv privind vechimea, nu toate bancile au acelasi regulament de credite.
Te sfatuiesc sa te uiti pe finzoom.ro, acolo poti vedea ce banca are conditii mai bune pentru imprumutati.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu vei avea cum sa platesti ratele comisioanele bancilor sunt foarte mari, poate acum ai servici dar nu sti anul viitor ce va fi si daca nu vei mai avea serviciu cum platesti ratele? Pierzi casa, banca nu i ti dă bani fara garantii, si i ti va pune sechestru pe casă si te va arunca in drum, ce vrei sa faci cu 30.000 lei? Ai nevoie de bani pentru spital sau ce? Daca nu este o situatie grava de viata si de moarte cum se zice nu merita sa te bagi sclav la bănci zeci de ani ca sa nu ai deunde da banii, dar este treaba ta si decizia ta faci cum vrei.

| Teodor_Gabriel_1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

O problema personală, și am mare nevoie

| suntserios a răspuns (pentru Teodor_Gabriel_1999):

Ignora ce scrie acest CristiDinBucuresti. El așa răspunde la fiecare întrebare. După el nici de mâncare nu ar trebui să îți cumperi.

Ți s-a mai răspuns la întrebarea rea asta. Daca nu ai alte credite te incadrezi in sumă că grad de îndatorare și poți lua creditul

| Violleta2022 a răspuns:

Marea majoritate a bancilor cer sa ai peste 18 ani si contract permanent de munca, cu cel putin 12 luni muncite in acea companie.

| lpavel a răspuns:

Cred ca da! dar mai bine ai renunta la banci ca vei da inapoi dublu sau mai mult, depinde de perioada in care va trebui sa-i dai inapoi. Nu cred ca merita, dar fiecare face cum vrea...

| haileewatson a răspuns:

Majoritatea bancilor cer sa ai minim 6 luni la actualul angajator ca sa poti cere credit. Ei vor face un calcul in functie de veniturile tale ca sa iti zica suma maxima pe care o poti imprumuta, asadar trebuie sa mergi la fiecare banca sa intrebi cat vor sa-ti dea.

| Scorillo a răspuns:

Daca nu ai alte credite, poti. Eu cred ca nu e momentul pentru credite acum, in situatia economica actuala, decat daca ai o polema grava de rezolvat.