| AndreiMarin499 a întrebat:

Cum ar fi ca Romania sa organizeze un referendum pentru ieșirea din UE Ce parere aveți Ați vota Pro sau contra.

40 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Omule tu inainte sa spui ceva mai recitesti odata inainte sa postezi? Hai sa iesim la vot sa votam pe cine anume frate? Arata mie unu care ar merita votata si eu il maninc laughing chestia stii care este? Ar trebuie sa nu mai iasa nimeni la vot,asta ar trebuie sa se intimple,dara in tara asta nu ai cu cine. Spui ca or sa treaca generatia aia ce spui tu comunista si bum or sa vina aia beton? Care is aia ca eu nu-i vad,eu i-am vazut pe viitori politicieni, i-au dat astia pe la tv aia de sau facut de tot rasu, aia care habar n-au pe ce lume is pe ce planeta traiesc laughing aia is viitorul de care tu tot bati toba pe aici.Tu pe aia vrei sai votezi? F bine dai inainte.
Sa iti spun ceva? Singura scapare sau cum sa-i zic sansa a RO este sa adere la alt stat, pur si simplu sa ne alipim de SUA dpoara asta near mai scapa, near scoate la mal, alta sansa nu prea vad.Ar mai fi o alta,sa apara un dictator dara unu de ala gen Cuza,sau Stefan cel Mare,dara sansa asta nu o prea vad,iar la oamenii care suntem noi l-am lucra sal vedem cat mai repede alungat,fumat, cu gatu taiat laughing asculta cezti zic eu.O tara din lumea asta acum ceva ani in uram a facut ceam spus eu, a cerut statelor unite sa ii ea sa devia stat in stalele unite dara nau acceptata americanii laughing. Bine ca asa ceva no sa se intimple niciodata, eu vorbeam ipotetic, spuneam de sanse SF ale RO laughing
Cauta tu in istorie, si o sa vezi ca si taranu ala taran sia vandut conducatorii care voiaiu sai ajute.Gheorge doja,alde Horea a fost tradat de tarani,oameni pentru care ei au luptat si au incercat sa-i ajute. Apoi Cuza pai ala i-a facut pe toti,cea facut omu ala pentru tara asta n-a facut toti care au fost de la Decebal pana azi laughing dara nu s-a putut opune unei tari,astia is oamenii,asa lau vrut jos toti,asa e romanu nu stiu dei prost,dar cu siguranta este f usor de manevrat,si f neinformat,nu-i place sa gandeasca el singur,las ca face altul,drege altul pentru mine.
In sf vorba multa saracia omului,era sa zic a romanului laughing.In ce priveste scoli am,dara uneori tastele nu se bat, scriu mai rapid decat poate calculatoru laughing stiu ca uneori sar, nu folosesc cratime si etc dara asta o fac voit din comoditate, daca intelegi, si o fac pentru ca nu-s undeva unde inctocmesc acte, nu-s la scoala sau mai stiu eu mare sef de trib.Si aia care intocmesc acte gresesc la greu laughing aia fac zilnic,deci sa vii sa atragi cuiva atentia ca nu stiu ce fel scrie, cand de fapt noi discutam altceva deja suna a altceva. Iara eu nu dau mita, nu am dat, iar cand am fost undeva si cu cine eram a dat am sarit si am zis de ce? Unde mai pui ca erau si banii mei laughing apoi stai linistit eu nici nu-s in RO is plecat asta asa ca idee, dara am pe mama, frati acolo.Deci nu locuiesc in RO de ceva vreme,am vazut sisteme sociale adevarate,unde si traiesc de altfel.
Generatia comunista nu exista,exista generatia corpupta care in RO is are radacinile din timpuri f stravechi laughing iar la putere ajung doara astia, greu sa intre unu cinstit acolo, si ca urmasi vin tot corupti, cum poti intra tu om cinstit intr-un partid corput sau intre politicieni corupti? Zii tu o metoda, da un sfat, arata cum.Nu ai cum, pur si implu n-ai cum, in RO nu exista si n-a existat de dupa 89 nici un politician cinstit, absolut nici unul.Asta poate dovedi oricine.Sa iasa in fata ala care spune ca fost cinstit? Daca era vreunul cinstit iesiea in fata la tv cam vazut aia cu tv de abia asteapta sa apara un parlamentar,ceor mai fi acolo sa dea din gura pe posturile lor,deci sa iasa si sa zica uitati fratilor is deputat,senator ces,nu se poate lucra,in parlamentu asta is numai borfaci,pur si simplu sa zica lucrurilor pe nume.A fost vreunu sa faca gestu asta? Dupa imi dam demisia, deci eu cinstit fiind nu pot sta intre pungasi.Ia zil pe ala sal maninc laughing pai cum sa iasa s-a zica asa ceva sasi piarda malaiulaughing vad, tac, merg mai departe, leafa le merge au familie de ce sa munceasca el din greu, pentru ca se trezeste sa trancaneasca aiurea pentru prosti nu? Atunci cum te numesti cand esti intr-o gasca de borfaci? Te numesti cumva cinstit? Hai ca doara dam din gura pe aici fara nici un folos.Bafta si spor la votat psd sau ce votezi tot pe dracu il votezi sau mai rau poate, pe tacsu uneori laughing laughing

| AndreiWeisz a răspuns (pentru relian):

Ah imi place si mai mult, un romanas care merge afara, dar ii place sa-si dea mult cu parerea despre ceea ce se intampla aici, in conditiile in care habar n-ai ce se intampla laughing Nea Relu, ramai in Germania sau unde oi fi tu si lasa-ne, nu e nevoie de tine aici. Parca acum vreo 2-3 comentarii ziceai ca tu nici nu ai mai deschis TV-ul de nu stiu cat timp, acum spui ca ai vazut tu politicienii tineri la TV laughing Nu are rost sa mai discutam, tu ai parasit deja barca, ramai acolo si vezi-ti de viata, dar iti dau eu un sfat, abtine-te de la a mai avea pareri despre ce e aici. Din moment ce ai plecat, nu prea mai e problema ta, nu? Ce se va intampla cand va veni generatia urmatoare o sa vedem, probabil nu o sa mai prinzi vremurile alea ca sa vezi.

| relian a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Am vazut pe aici pe net nu la tv laughing am vazut ce afisati voi pe Facebook si asta intimplator, nici nu trebuie sa cauti sa vezi ceva.Sincer esti o cauza pierduta, iar eu nu-s in Germania.

| AndreiWeisz a răspuns:

Cred ca nu stii ce inseamna cuvantul fosila laughing Fosila se refera la ceva vechi, deci mai degraba te incadrezi tu acolo. Mie imi cumpara votul cu ulei si faina? laughing Nea Relu, bati campii in stil mare. Nu sunt vreun somer ce asteapta banii statului, sunt student la medicina, familia mea are o situatie buna. Spre deosebire de tine, ei au fost in 89 la revolutie in Timisoara, riscandu-si viata pentru ca realmente au crezut ca tara asta merita ceva mai bun. Este obligatia mea morala sa incerc, cat imi sta mie in putere, sa fac si eu ceva ca sa aduc o imbunatatire. Daca tu ai decis sa pleci, ok, bravo tie, dar vezi-ti de treaba ta pe unde o fi ca stai si nu-i mai critica pe cei care isi doresc macar sa faca ceva pentru tara lor, nu pentru Merkel sau Macron. Poate ca ma insel, dar prefer sa fiu un naiv visator, decat sa ajung un pesimist trist pe viata.

| Lucian2473 a răspuns (pentru suntserios):

Scuze de interventie. Romania primeste bani de la UE, adevarat. Bani care s-au folosit in alte scopuri. Bine, nu toti dar marea parte au fost furati. Exemple sunt destule. Insa Romania este datoare avnduta bancii mondiale. Va dati seama de cati bani s-a imprumutat Romania. Luna asta Romania se mai imprumuta de 5 miliarde de eur. Punand in balanta cat are Romanai de dat inapoi cu dobanda cu tot si cat a luat Romania de la UE, prima apasa ingrozitor de tare.
Vina, a cui este? Proasta distribuire a fondurilor europene, furtul si incapacitatea de a investi in ceva. A guvernului si alesilor incapabili. Cu banii europeni puteam avea profit. Dar au profitat numai hotii. Si-au asigurat traiul lor si a inca 5 generatii pe cand Romania ramane datoare inca 5 generatii de acum in colo, cu conditia sa nu se mai imprumute si sa exporte la greu cum a facut Ceausescu. Numai daca s-ar intoarce ala din mormant si ar pune tiganii si asistatii social la munca, ratie si tot ce trebuie pentru un export urias cateva generatii.
Sa o lungesc putin, cu voia dvs. democratia e foarte buna numai in cazul in care in guvern, parlament, presedintie, sunt alesi oameni devotati. Cum revolutia a fost o lovitura babana de stat (ca sa aprind un pic spiritele happy ) iar in primul partid numit Frontul Salvarii nationale s-au cuibarit cei care au pornit lovitura de stat, azi nu suntem decat tot un stat comunist cu fata de democratie. Comunism cu granitele deschise.
Imi aduc aminte ca avenit un baietel la mine sa ma intrebe de ce windows-ul 7 se comporta ca windwos XP. Cineva i-a reinstalat win 7 de curand dar se comporta la fel ca si XP. Ti-a luat banii pentru acelasi windows, asta i-am spus. In calculatorul tau ruleaza acelasi windows XP doar ca ti-a bagat interfata de windows 7. Tu il deschizi, iti apare interfata de windows 7 dar tot XP este. Asa si cu democratia din ziua de azi. fata e democrata, miezul este comunism curat. laughing

| Lucian2473 a răspuns (pentru suntserios):

Iti aduc eu aminte ce impunea UE prin acel comisar flegmatic care ne vizita lunar. Pe lnga standarde cu care sunt de acord, ne dadea indicatii, sfaturi spune-le cum vrei despre cum sa creasca economia. Un sfat era majorarea TVA, scumpirea alimentelor si impunerea de noi taxe. Asta era...UE. Acum ne distrugem singri nu mai e nevoie sa vina comisarul. Nu a scos niciun cuvant despre cum sa fie investiti banii europeni, aia nerambursabili. A balmajit ceva de privatizarile uzinelor, si astia ai nsotri au facut praf tot, au vandut care incotro fafa absolut niciun profit. De ce UE nu se uita si sa vina cu sfaturi privind defrisarea padurilor de cater austrieci? Sa nu uitam ca si in UE sunt tot niste oameni avizi de putere si cu prea putin interes pentru Romania. Sa nu uitam ca si asa zis domana de fier sau cum o mai fi numita Merkel, a facut ce a facut. Si azi Nemtii au iesit in strada cerand demisia ei. Sunt oameni avizi de putere si de bani. Ei pornesc razboaiele, ei le finanteaza, ei prifita. Un prieten ateu, israelian, imi scria: Voi nu vedeti ca din credinta, din religie s-au iscat si purtat atatea razboaie? Gresit, man, credinta ne-a unit. Vezi Stefan cel Mare, care apoi a fost numit si Sfant, prin credinta a unit atatia plaiesi si a castigat razboaie. Razboaiele sunt pornite si finantate de cater oameni fara dumnezeu. Rai, avizi de putere si bani. Oameni care incearca sa ne scoata credinta din cap si astfel ne vom manca noi intre noi. Nu mai poate fi vorba de unire. Si asta ar putea fi un motiv de anarhie in Romania dar si in alte tari. Ateismul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lucian2473):

Sunt doar pareri ale tale fara niciun fundament. Daca nu eram in UE eram la acelasi nivel cu Moldova

| Lucian2473 a răspuns (pentru suntserios):

Ok, e strict parerea mea. Suntem mai jos de Moldova. Numai ca mai sunt cativa instariti care nu vede situatia. Moldovenii sunt toti la fel pe cand in Romania unii au de aruncat si altii se tavalesc pe jos de foame, sunt aruncati fara mila in strada. Tot strict parerea mea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lucian2473):

Nu traiesti in realitate prietene. E de ca.cat sa compari nivelul de trai din Romania cu cel din Moldova.

Si cativa nu VAD situatia