| iuli78 a întrebat:

Deci am comandat un colet din USA am plătit online și după 2 luni am primit un emeil ca coletul a fost pierdut și am primit banii înapoi.
Dar azi am primit o scrisoare de la poștă ca mi-a ajuns coletul.
Pot sa iau coletul fără sa plătesc? happy

9 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu au nici o treaba cei de la posta romana, lor le apare ca acel colet este platit. Trebuie sa iei legatura cu cei de la care ai cumparat produsul si sa rezolvi situatia.

| iuli78 explică (pentru Intruder19):

Și dacă nu iau legătura? happy

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă vrei să plătești, nu ai cum. Deci ai două soluții:
- mergi și ridici coletul și rămâi și cu banii, și cu produsul;
- consideri că nu ți se cuvine acel produs, pentru că ai primit deja banii înapoi pentru el și în consecință ignori mesajul celor de la poștă și nu te duci să-l ridici, iar ei îl vor trimite retur. Teoretic... Practic, nu e imposibil să-l ia vreun „isteț" acasă, știind că oricum era plătit de cineva.

| Catrice a răspuns:

Super colete free vreau si eu.

| xerxes1 a răspuns:

Ridici coletul si basta.
Pentru ca ti-a ajuns in intarziere este gratis.
Chiar daca vrei sa platesti nu ai cui, asigurarea a decontat deja.
Posta nu are nicio treaba cu cine ti-a trimis tie coletul.

| RaduRobertRO a răspuns:

Pai nu mai simplu mergi la Posta si intrebi? happy Plus ca parca nu e ok sa iei coletul gratis. Asa ca mergi la posta, vezi ce e cu coletul si daca e in regula, plateste-l.

| iuli78 explică (pentru RaduRobertRO):

Și dacă iau coletul și plec? happy

| RaduRobertRO a răspuns (pentru iuli78):

Pai tu crezi ca daca nimeresti aici un angajat la posta o sa te incurajeze sa nu platesti? Hai sa fim seriosi!

| mustafateke7 a răspuns:

De pe ce planeta vii? La posta, iti trebuie doar buletinul si atat. Daca coletul a fost platit, ei o sa ti-l dea direct. Nu ai nevoie de aviz. Te duci si doar spui ca ai un colet de ridicat.