| ma3ryian a întrebat:

Ma bate gandul sa-mi iau un camion un euro 4 si o semiremorca. Ma gandesc sa fac Romania - Ucraina Ucraina - Romania. Motorina o voi lua din Ucraina e mai ieftina. Voi lucra eu ca sofer. Oare ar merge? Vad curse pe bursa destule. Daca fac un 1500 de euro la o cursa tur-retur eu zic ca ies bine. As putea face 8 curse pe luna si probabil as ramane cu 3000 4000 euro. O suma foarte buna zic eu. Ce zice-ti sa incep oare merita sa investesc in asa ceva?

Răspuns Câştigător
| photographer24 a răspuns:

Eu zic sa faci asa:
Un tabel in care pui costurile si castigurile
Cat costa camionul, costurile de intretinere, pretul motorinei pentru o cursa vs castigul pe o cursa.
Trebuie totodata sa iei in cunsiderare daca vei avea 8 curse pe luna, cum negociezi acele curse.La inceput va trebui sa practici un pret o idee mai mic fata de competitie pentru a atrage clienti.
Conteaza foarte mult cum interactionezi cu clientii, trebuie sa fii profesionist.
Eu zic sa investesti, daca nu iti iese afacerea poti vinde camionul si remorca si te gandesti la alt business.Mult succes!

| photographer24 a răspuns (pentru photographer24):

P.S. Orice suma peste cheltuieli inseamna profit.Aici depinde de tine daca te multumeste profitul sau nu.

1 răspuns: