| danut2323231231 a întrebat:

Salut TPU, se poate cumpara un apartament cu aprox 25.000€ si sa se dea in inchiriere cu aprox 400€? Apartamentul fiind unul cu mobiler modern, nu genul de apartament mobilat in stil comunist. Nu are probleme ascunse, e o simpla garsoniera cu 2 camere (sufragerie si dormitor). Nu vi se pare un pret de inchiriere cam mare? Eu nu vreau sa fac asta, ci fratele meu desi i-am spus ca 400€ e cam mult, dar vreau si o parere de la voi. No hate pls. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un apartament de 25 mii de euro poate fii unul extrem de degradat/ amarat, intr-o zona rau famata, sau periferica, ca atare nu il poti inchiria cu mai mult de 50-100 euro.
Nici apartamnetele din centrul Clujului sau Bucurestiului nu se inchiriaza cu mai mult de 200-250 euro si tu vrei 400 euro pe un aparatment amarat?
Aici nu-i vorba de hate, ci de perceptia realitatii.
Adica, el poate cere cat vrea, dar nu-i va da nimeni atat pentru ca nu merita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Um apartament de 25000 euro fie e praf ceea ce inseamna o investitie inca pe atat sa il aduci la stadiul de chirie de 400euro fie e într-o zona unde nu poti cere o astfel de chirie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de oraș. Ca să afli mai exact răspunsurile, cauți ofertele de chirie în orașul tău, în zona unde este garsoniera.

| LoveSleep a răspuns:

Cand un apartament valoreaza 25k, nu il poti da in chirie nici cu 150 euro.

| johnnny123 a răspuns:

In ziua de azi este foarte dificil sa obtii din inchiriere un randament mai mare de 5%-6% pe an, iar el crede ca va obtine 19%. Realist vorbind, un apartament de 25.000 nu se poate inchiria cu mai mult de 125 de euro/luna.