| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

vreau sa va pun o întrebare ce parere aveți despre partidul UDMR este sau nu o amenințare pentru transilvania și Romania

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

UDMR este un partid mic si pasnic, nu e amenintare.
Mult mai mare amenintare este PSD, in stilul cum conduce tara si l-a distrus si din "90 pana acum, cand a fost la guvernare.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Cu mentalitatea ta, orice natie din istorie poate revendica teritoriile detinute in trecut?
Ma indoiesc.
Daca nationalitatile minoritare sunt nemultumite intr-o tara, atunci - dupa parerea mea - vina trebuie cautata la guvernarea majoritara! Sunt nenumarate asemenea exemple in lume.
Iar daca te uiti in cartea de istorie, vezi cum arata harta actualei Romaniei inainte cu 100, 200, 300 etc. ani.
Cu asa mentalitate toate tarile vecine ar putea revendica teritorii, iar tara noastra n-ar mai exista pe harta.

Sa fim seriosi!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Tu stii ca, Mihai Viteazu a dat scutire de orice contributie si libertate deplina secuilor, fiindca secuii l-au ajutat? Pe atunci nu a existat Romania.
Ce s-ar intampla daca toate popoarele ar revendica fostele teritorii? N-ar ajunge Globul Pamantesc!

Si inca ceva: de-a lungul istoriei, Transilvania a dus-o cel mai bine in perioadele cand n-a apartinut nici unui alt stat! Cand a fost inclus in alte tari, Transilvania a fost folosit doar pentru exploatarea resurselor, din care tocmai locuitorii au profitat cel mai putin - incepand cu Romanii si pana in prezent.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Pe mine ma doare inima ca Florida, California, Germania, Anglia si Japonia nu fac parte din Romania!

Pardon, invers... noi nu facem parte din careva din ele - si nici nu ne vreau...tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Un pic de istorie: Romania exista ca stat doar de dupa mica unire din 24 ianuarie 1859, adica nici de doua secole, nu de sute de ani.
Teritoriul actual a fost sub stapaniri diferite, deci sa-i uram pe totii?
Din pacate, politicienii nostri au facut mult mai mult rau decat nationalitatile conlocuitoare, cu care impreuna am fost trasi pe sfoara tot timpul.

Granitele si limba, obiceiurile nu conteaza, conteaza doar mentalitatea celor care conduc o tara!

Razboaiele au pornit totdeauna din cauza unor idioti, dar a putini au vrut sa fie omorati pentru cateva persoane. Soldatii merg in lupta nu de dragul unui conducator, ci din cauza ca sunt amenintati sau santajati /orbiti cu ideologii.

Romanii au fost care au inventat "Dividet et imperiam" (divizati si stapanim), iar de atunci oamenii sunt atatati si orbiti la minte cu diferite pretexte: religioase, nationaliste, etc, pentru a distrage atentia despre cum fura de la popor. Si, din pacate, sunt multi care le si cred...

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nu stiu cine ti-a umplut capul cu asemenea prostii.
Ungariei sigur nu-i ar trebui Transilvania, fiindca ar da faliment cu cheltuielile ce s-ar alege o asemenea "manevra". Germania cand s-a unit, redresarea RDG-ului le-a costat aproape o treime din PIB-ul Germaniei de vest si nici acum dipa aproape 30 ani n-au reusit sa le aduca la acelasi nivel cu vestul. O tara mica ca Ungaria n-ar suporta o asemenea povara economica.

Altceva este ca, in Transilvania majoritatea populatiei a fost si este revoltat din cauza lipsei autonomiei FINANCIARE si absorbirea veniturilor realizate de catre Bucuresti. Transilvania da mai mult la Buget decat primeste inapoi. De exemplu, anul acesta judetului Teleorman s-au alocat de 13 ori mai mult bani pentru investitii decat judetului Cluj, cu toate ca au contribuit mult mai putin la Buget. Intreaga Moldova a primit mai putini bani decat Teleorman.
Tie ti-ar placea sa-ti ia cineva salarul de la tine si sa-ti lasa doar ceva maruntis sa-ti cumperi de mancare?
Si asta cand ai putea sa-ti contruiesti casa mai buna, te-ai putea distra, ai putea merge in concedii exotice daca ti s-ar lasa banii? Ma indoiesc. Mai ales daca banii munciti de tine s-ar da ca ajutor social la vecinul, care nu munceste si toata ziua sta la carciuma si la pacalele, in loc sa munceasca ca tine.

Nimanui nu-i place sa dispuna altii de viata si averea lor muncita, mai ales daca se risipesc fara rezultat palpabil.

Iar unii confunda dorinta de autonomie financiara cu autonomia teritoriala, care sunt total diferite!
Fii sigur, nici un secui nu va fugi in Ungaria cu saci de pamant din Transilvania dupa el! big grin
Fiecare tine de propriul pamant, proprietate lui.

Răspuns utilizator avertizat
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

UDMR nu are ce sa facă acum ca e un partid mic si nu are nici o putere... E si el acolo ca sa fie. Eu m-as îngrijura de UDMR dacă s-ar face unirea României cu Republica Moldova. Ca aia au partid comunist ( dacă nu mă înșel eu ) si ar sări imediat UDMR-UL să facă alianță cu comuniștii. Nu te îngrijora de unguri, mănâncă si ei terci acolo ca sa nu tacă, că în rest nu au ce sa facă.