| Crush247 a întrebat:

Mama mea a decedat cand eram eu foarte " fraged ". mai exact la varta de 9 ani. Ieri bunica mi-a dat un card de credit zicandu-mi ca a fost al mamei mele si doar eu pot scoate acei bani de pe card deoarece nimeni nu cunoaste codul pin, eu fiind mostenitor direct.
acum intrebarea mea este :
- Cum pot afla ce suma este pe acel card si cum pot scoate acei bani.
P.S : Din cate mi-a mai spus bunica, banca a mai adaugat niste bani lunar pe acel card. Cum am spus si mai sus, mama a decedat cand aveam 9 ani, acum am 20, chiar si 5 lei / Luna daca a adaugat banca tot s-au adunat ceva in 11 ani.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este ceea ce crezi tu sau bunica! NU este vorba despre un depozit de economii ci despre o datorie pe care mama ta o avea la institutia emitenta a cardului de credit(o banca ).
In cazul in care asigurarea de viata,incheiata la acordarea creditului(imprumutului), nu a acoperit in totalitate imprumutul esti bun de plata! Adica,in calitate de mostenitor al mamei tale,vei fi obligat(de banca sau de catre recuperatorii de credite) sa platesti diferenta de bani ramasa neacoperita prin asigurare. Banca nu te iarta!--- daca vei merge la banca cu certificatul de mostenitor dovedesti bancii ca ai acceptat mostenirea si, ca urmare, banca va dispune recuperarea acelei parti din datorie ramase neacoperita de asigurare. Recuperarea datoriei se va face numai in limita bunurilor pe care le-ai mostenit de la mama ta(locuinta, masina, bijuterii, bani, terenuri, etc.).

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai deja 20 ani si ati facut succesiunea dupa mama, atunci esti indreptatita se ceri informatii despre cont (cardul si asa nu mai este valabil).
In succesiunea facuta trebuie sa fie trecut si contul din banca, din care tu mostenesti o parte. Impartirea banilor sau datoriilor din cont se face dupa cota parte de mostenire a fiecarui succesor legal (tu + tatal tau + fratii/surorile tale care au fost nascute de mama ta).
Daca nu a fost facuta succesiunea, poti merge cu tatal tau si cu certificatul de deces sa cereti informatii despre cont, dar nu e sigur ca va vor servi in lipsa actului de succesiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred ca banca mai degraba a luat. Sa nu ai o surpriza sa ai datorii in realitate.
Cardul oricun nu mai poate fi folosit ca e expirat de mult. Mergi la banca cu certificatul de deces si cel de mostenitor daca exista si vezi care e treaba cu contul

| Crush247 explică (pentru suntserios):

Asta i-am zis si eu bunicii, dar mi-a zis ca e vorba de nu stiu ce asigurare.

| Staif a răspuns:

Depinde ce suma a fost acolo. In 11 ani, s-au schimbat multe, legat de finante. Prima data, denominarea, s-a facut la 1 iulie 2005. Daca banii au fost depusi inainte, taie 4 zerouri. Apoi, comisioanele au crescut mai mult decat dobanzile.
Dar, nu vreau sa te descurajez.
S-a facut succesiunea dupa mama? Presupun ca aceasta suma nu a fost declarata la notar, din moment ce bunica ti-a dat cardul abia acum. O "suplimentare" la succesiune, costa destul. Mergi intai la Banca si cu actele ce dovedesc ca esti mostenitor, incearca sa fli ce suma este acolo. Daca merita toate cheltuielile. Succes!

| Crush247 explică (pentru Staif):

Banca nu mi-a dat cardul acum.
Cardu-l il are bunica din momentul in care mama a decedat, dar cei de la banca au refuzat sa dea banii bunici si tatalui meu, au zis sa merg eu cand o sa fac 18 ani. intre timp nu am mai dat importanta iar aseara, cautand prin acte bunica l-a gasit.

| Staif a răspuns (pentru Crush247):

Am inteles.
Nu stiu acum ce Banci folosesc optiunea, dar inainte, la CEC, era o optiune numita "Dispozitie testamentara". In aceste conditii, indiferent citi mostenitori erau, acel depozit nu se impartea ci revenea numai celui trecut la Dispozitia testamentara. Mergi si vezi despre ce e vorba. Ca sa afli, nu te costa nimic.