| Pitzu_Codyta_1988 a întrebat:

Salutare tuturor, as dori sa aflu si eu daca faci un imprumut pentru nevoi personale fara giranti sau altele este caz penal, si ce s-ar putea sa ti se intimple. Va Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar putea fi caz penal doar daca folosesti acte sau declaratii false pentru obtinerea imprumutului, in rest nu are cum sa fie caz penal, daca l-ai obtinut corect.
In caz ca nu-l restitui este doar caz civil, respectiv vei fi executat silit pe cale civila.

| Pitzu_Codyta_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi,si daca eu n-am nimic pe numele meu ce poate sa-mi faca

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pitzu_Codyta_1988):

Executarea silita se poate face asupra tuturor veniturilor (salariu, conturi in banci, bani de primit de la altii, etc) si a unor bunuri mobile - televizor, calculator, etc.
Daca n-ai nimic banca ramane cu paguba.

| Pitzu_Codyta_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult de ajutor, dar sotia sau parinti au vreo treaba daca are cv pe numele lor are vreo treaba banca cu ei. Cu stima

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pitzu_Codyta_1988):

Nu au treaba, daca nu sunt coplatitori sau garanti.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar fi caz penal daca faci un imprumut? treaba cu girantii nu mai functioneaza de mult timp