| Adolf8 a întrebat:

Salutare tuturor! Dacă aveți o sumă de 45.000 € în ce domeniu de afacere ați investi pentru o afacere de succes?

Răspuns Câştigător
| andreidmbm a răspuns:

Te salut,

Orice afacere e de succes atat timp cat investesti in ceea ce trebuie. Sunt afaceri care castiga din vanzari de pietre sau vand aer in borcane, totul tine de planul bine pus la punct.

Pentru inceput ar trebui sa iti alegi o afacere, de obicei una pe care sa o stapanesti si pe care sa o poti controla din punct de vedere al cunostintelor.

Pasul urmator este alegerea publicului tinta. In felul acesta vei vedea daca va trebui sa investesti pe plan local, regional sau chiar national.

Urmatorul pas e analizarea bugetului, unde va trebui sa iei in calcul ca nicio afacere nu va porni la inceput pe plus. Vor fi costurile pe echipamente/chirie/salariu/taxe si impozite, care se vor amortiza in timp. Timpul acesta de amortizare va trebui calculat de la inceput.

Daca consideri ca afacerea ta are nevoie de investitii mai mari decat bugetul tau alocat, poti apela la programul national Startup Nation - statul iti va oferi bani nerambursabili pentru dezvoltarea afacerii. Problema care intervine aici e urmatoarea: Daca apelezi la acest program, vei fi nevoit ca in termen de 5 ani sa nu iti inchizi firma si sa ai minim 2 angajati. Dar asta nu e o problema, atat timp cat ai facut toate calculele necesare si ai luat in calcul fiecare pas de dezvoltate a companiei.

Asa ca iti urez succes in orice business ai vrea sa intreprinzi.

Un mic sfat: Chiar daca pe piata exista un business asemanator cu cel pe care il doresti, nu da inapoi, asta daca tu poti sa oferi un produs/un serviciu mai bun ca ei. Pe langa acest aspect, sa fi pregatit sa dormi foarte putin, iar business-ul sa iti manance cea mai mare parte din zi. Pentru ca daca vrei sa ai succes, trebuie sa tragi tare la inceput.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Fotografie si sonorizări evenimente.

| robert32244 a răspuns:

Stiu vreo 1000 de afaceri prin care sa-i pierzi rapid.