| balaurul12 a întrebat:

Salutari lume, am 23 de ani si ma tot gandesc sa fac ceva in viata asta sa investesc in ceva anume ca sa am o mica afacere de unde sa castig un ban pe langa salariu ca sa am un trai decent si ma tot gandeam sa imi deschid un mic butic langa o scoala sau ceva de genul. Adica sa fie mereu clienti si sa imi mearga bine .....ideea e ca as cauta sa fie ceva de durata dar as vrea si pareri de la cei care sunt cu experienta sau sugestii de la cei ce au in gand ca ar merge altceva mai bine... vreau niste pareri si niste propuneri de alte mici afaceri de genul acesta. Ceva ce credeti ca ar merge si pe viitor si unde sa fie si clientela.laughing

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare, dar 2000 euro abia iti va vor ajunge sa deschizi firma, sa iei autorizatiile si cam atat. dar cumpararea sau inchierea chioscului, dar bani de marfa?
Minim 10.000 de euro ca sa incepi foarte modest, cu un chiosc sau taraba mai bine.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Chiosc cu ce se poate, o sa vina multi elevi. Dar nu uita de ANAF si taxele care trebuie platite. Cateodata e mai bine sa ramai angajat decat sa dai peste 50% din venituri in taxe

suntserios
| suntserios a răspuns:

Covrigărie, o sa rupa langa scoala... Insa nu cu 2000 euro. Cand o sa ai 10.000 mai discutam

| Frank51 a răspuns:

Este un youtuber nou, robert matache, care face clipuri in legatura cu acest domeniu, te pot ajuta clipurile lui!

Inainte de orice se face plan de afacere, nu pornii fara sa stii sigur in ce te bagi, si nu te da batut niciodata chiar daca nu iti iese din prima!

| ancaval a răspuns:

Păi dacă ai bani mulți în mână, poți începe cam orice afacere vrei tu. Totul depinde de banii de care dispui tu, în momentul de față.

NU te sfătuiesc să scoți bani din bancă, sau alte fonduri. GREȘIT!
Pentru ca să faci bani, trebuie să începi FĂRĂ datorii. Adica trebuie să începi cu bani mulți.

Nu știu câți bani ai, deci nu-ți pot da idei de afacere.

| balaurul12 explică (pentru ancaval):

Gandeste-te undeva la 2 mii de euro ..asa mai putin ..adica atata am deocamdata

| ancaval a răspuns (pentru balaurul12):

Nu faci nimic cu ei.

| balaurul12 explică (pentru ancaval):

Stiu amice ...tocmai am specificat ca vreau ceva mic...dar sa mearga

| ancaval a răspuns (pentru balaurul12):

Nu știu dacă sună bine "amice", că sunt fată, în fine. Las-o așa. Bine o fi.

Bun, ai pe cineva care să te ajute un pic? Părinții? Adică ai nevoie un pic de ajutor.
No, încearcă cu un bar mai mic, langoșerie, într-o zonă cât mai centrală. Te așteaptă: taxe, impozite, chirie, actele, bani pentru marfă... Și după 1 lună vezi tu ce scoți. Doamne ajută să fie bine, dar la început o fi greu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru balaurul12):

Sa-mi fie cu iertare, dar 2000 euro abia iti va vor ajunge sa deschizi firma, sa iei autorizatiile si cam atat. dar cumpararea sau inchierea chioscului, dar bani de marfa?
Minim 10.000 de euro ca sa incepi foarte modest, cu un chiosc sau taraba mai bine.

| ClaudiuMIUI a răspuns:

Sunt de părere că dacă ai fonduri suficiente și forte de munca pentru a-ti deschide afacerea pe care ți-o propui poți face aceasta fara nici un dar sau poate și mai ales daca tu îți dorești nu mai contează așa mult opiniile celorlalți

| balaurul12 explică (pentru ClaudiuMIUI):

M-ar interesa mai mult ce idei au altii..adica poate au sugestii mai bune

| ClaudiuMIUI a răspuns (pentru balaurul12):

Ai putea incerca cu o mini-librarie sau cu un mini-market