| anonim_4396 a întrebat:

Tata a vândut apartamentul și vrea să cumpere altul intr-o zonă mai bună! Problema e că acolo unde vrea sa ia este mai scump.
A găsit un singur apartament la preț redus 65.000 de euro și tata nu are decât 62.000.
Acum nu știe ce să facă sa ia un împrumut de la bancă?
Sau să renunțe la zona aceea și să ia de unde e ieftin?
Unde sunt blocurile ieftine zona e nasoală. Ce sfaturi îi dați? Ce sa-i zic?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca noul apartament va place atat de mult, atunci merita luat (chiar si cu mici sacrificii).
O diferenta de 3000 euro se poate negocia (aratand banii cache).
Daca nu scade vanzatorul din pret, atunci mai sunt 2 posibilitati:
1. Intocmirea contractului de vanzare-cumparare in care se precizeaza un termen fix, pana cand diferenta trebuie achitata
2. Imprumutul a 3000 euro de la o ruda sau chiar de la locul de munca (prin retinerea lunara a ratelor convenite). Multi angajatori sunt disponibili la asemenea fapte de ajutor pentru a-si pastra personalul bun.
De asemenea, un imprumut de 3000 euro (15000 lei) se poate obtine (chiar in bucatele) de la rude, cu termen de 1-3 ani (10-40 luni) de rambursare.

Aceste variante au avantajul ca nu trebuie platite dobanzi si comisioane in plus.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia tatal tau sa il vindă apartamentul cu 70.000 euro ca degeaba a vazut el unul cu 65 ca sunt si actele care trebuiesc plătite la notar deci nu o sa îi ajunga banii, doar sa imprumute 5000 de euro de la banca sa îi ajungă si de acte, plus de mutat ca firmele care muta mobila vor bani multi, cel putin 1000 lei, si daca face credit la banca si după numai poate plătii pierde casa ca banca te crediteaza dar pui ipotecă casa, sa grabit a vindut in pagubă mare, decat sa se multumeasca cu ceva mai mic si sa se incadreze in banii care îi are, cîte camere avea apartamentul care l a vindut? Ca de exemplu daca avea două camere si vrea trei sau patru camere clar mai pune bani ca sau scumpit mult apartamentele garsonierele casele.

| Yuoia a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De unde stii tu ca l-a vandut in "paguba mare"? Poate l-a vandut chiar bine. Depinde de zona, de marimea si strea apartamentului.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Yuoia):

Ei stiu, treaba lor

| NLS a răspuns:

Daca este vorba doar de 3000 euro, nu e o suma atat de mare, si ar merita sa luati ceva intr-o zona buna.
Dar la ce te referi prin zona nasoala? (la cele mai ieftine)

| alina2k18 a răspuns:

Zona conteaza enorm!
E una sa ai niste vecini de calitate si educati si alta niste b@sinosi imputiti/tarani cocliti.
Cautati sa va imprumutati de la neamuri sau banca si luati in zona buna.

| Yuoia a răspuns:

Pai, daca vrea zona mai buna, automat e mai scump.
Mai bine sa ia un credit ca nu e mare diferenta.
Si repede, pana nu se vinde acel apartament ca pe urma, poate mai cresc preturile.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Din moment ce v-ați vândut deja casa, eu zic să facă un împrumut de la bancă. Aici ai toate informațiile despre împrumuturile de la bancă sau de la I.F.N.: https://youtu.be/SxF6SNry4Ks

| Fashionista10 a răspuns:

Eu zic cu imprumut bancar dacă alea ieftine sunt naspa

| Lisa300 a răspuns:

Hhmh, depinde. Poate puteți să luați de la rude, sau dacă aveți să luați din contul bancar. Sau ați putea vorbi cu proprietarul iar printr-un contract semnat să îi garantați că în următoarele x luni îi restituiti acei 3000 euro.