| Girly97 a întrebat:

Tocmai am realizat cât de mult s-a schimbat bankingul și tehnologia din 2016, din primul an cu cont bancar la Banca Transilvania. Nu am apucat decât câteva luni de plătit cu cardul la magazin prin metoda veche de a-l introduce în POS. După aceea a fost nevoie să îl schimb și așa am întâlnit tehnologia contactless, plățile de acest fel părând mai rapide pentru mine. La început nu eram de acord pentru că pentru plățile de sub 100lei nu am nevoie de PIN dar m-am obișnuit repede iar din 2016 până acum am făcut plăți 99% contactless iar eu nu am decât foarte puțină experiență cu plățile de modă veche. Un bărbat la farmacie a vrut să plătească dar am fost uimită când a introdus cardul în POS, mai ales că nu am mai văzut așa ceva de foarte mulți ani. Și-a luat medicamentele și a plecat fără card care l-a uitat în POS! Eu și farmacista ne-am speriat și am strigat după el. Ne-a explicat că i s-a stricat funcția contactless și este prima dată când plătește așa. Datorită intervenției rapide a farmacistei bărbatul și-a recuperat cardul. Acum două săptămâni am folosit și eu metoda veche de plată la o altă farmacie pentru ca nu functiona senzorul contactless al POS-ului chiar daca o astfel de metoda de plata este riscanta pentru cei care s-au obisnuit atatia ani sa plateasca cumparaturile prin atingerea cardului de POS. Voi ati avut vreodata card contactless?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nici nu folosesc cardul. Doar telefonul. De mai bine de vreo 3 ani

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Eu folosesc uneori BT Pay uneori cardul bancar.

| dullcat a răspuns:

Am avut card la BRD dar l-am inchis fiindca apareau mereu probleme.O perioada am realizat destul de multe plati contactless si tineam evidenta in aplicatia lor.

Dar in prezent am card la BT si mai mult il folosesc pentru platile online cand rareori mai comand ceva de pe internet. In viata de zi cu zi incerc sa folosesc banii cash mereu, pentru ca in acest mod am o alta perspectiva asupra banilor pe care ii cheltuiesc.

Exista si studii care spun ca prin plata cu cardul avem tendinta de a cumpara mult mai multe, poate fara sa ne gandim de doua ori inainte, asa cum se intampla cu banii cash.

Desigur ca sunt si cei care in mod obisnuit cheltuie in orice mod, indiferent ce metoda folosesc, iar pentru ei sigur nu conteaza cele scrise precedent. laughing

Răspuns utilizator avertizat