| PopescuAntonio a întrebat:

Salut,cam cât ma costa sa fac o căsuța mică, doua dormitoare, o sufragerie, baie și bucătărie? Vreau sa incep sa strâng cu prietena mea ușor, ușor in vreo 3-4 ani poate reușim.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Minimum 35.000, pe mare cumpătare.
E greu sa strangi banii ăștia, de aceea exista banci, care te pot ajuta sa te folosesti de casa in timp ce o plătești. In plus, au mai patit-o si altii, strangand 5000 in timp ce materialele s-au scumpit cu 10.000.

| cristi202 a răspuns:

Eu am făcut o cabanuta din lemn de 24 de mp, și proiectat de la început să fie cu dormitor, bucatarie+living, birou, baie. Micuța, dar drăguță happy. Am stat ore cu soția cum să împărțim spatiul cît mai eficient. Am băgat în ea 3000 de euro acum 10 ani.
Eu zic că dacă îți faci tu, sa mergi pe construcția din lemn. E cel mai ieftin așa. Cred că cu 4000-5000 de euro poți face ceva cît se poate de decent, daca e sa fie mica cum zici, adică să nu ai pretenții la spatiu.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru Alex8080):

Mai frățioare, tu nu înțelegi că banii oricum ii da, daca nu are casa ii da pe chirie, și sta la altul unde nu poate să facă nimic cum ii place. Bani aruncati aiurea. Schimba chiria cu rata la banca (știu care au făcut așa), și sta bine mersi in casa lui, și face ce vrea și cum vrea în ea. Deci nu schimba nimic în viața lui, doar pe cel căruia îi dă banii, și se alege cu casa lui. Nu e o afacere ok?

| PopescuAntonio explică (pentru Alex8080):

Nu vreau sa iau bani din banca bro, vreau sa strâng 4 5 ani

| gabibe a răspuns (pentru PopescuAntonio):

Salut Antonio...pui o intrebare foarte evaziva...
Nu mai vorbi de casuta, ci refera-te la mp, pentru ca 2 dormitoare+living+bucatarie+baie, poate sa insemne 50 mp, 100 mp, sau 200 mp(ca merge si terasa si dresing si wc 2, etc).
In al doilea rand, sa strangi 4-5 ani, iar nu este relevant...ce suma vrei sa strangi in intervalul declarat?
Din alta perspectiva, este f important ce grad de confort urmaresti...adica iarna stai cu paltonul in casa, dormi cu plapuma, lumina iti intra numai ziua prin geamul de la baie? ...nu glumesc.
In calitate de "beneficiar" in care sunt, te sfatuiesc sa nu incepi fara o suma de minnim 800 euro/mp, in conditiile in care mai puneti si voi osul la diverse in procesul de constructie/utilare...
In rest, sunt de acord(daca nu iti pierzi locul de munca si sa fii silit sa te muti in alta localitate):este clar mai bine sa ai casuta ta, in care sa te simti bine...
Cu respect

| cristi202 a răspuns:

Nu sunt batut in cap, fiindcă nu am nici o porțiune a lui plata. happy

"daca in cel mai rau caz nu mai ai bani esti pe 0 cu datorii si ajungi in strada te duci te angajezi in alta parte incepi sa faci bani frumos si intr-o luna 2 ti-ai revenit" Nu, pentru banca nu e valabil happy. Soția mea a avut o lună neplatita și nu s-a întîmplat nimic. Mai mult, daca la un propietar nu ii dai banii pe o luna, te scoate urgent afara. La banca durează mai mult procesul de executare. Cel puțin la noi, din cauza birocrației. Așa că tot în avantaj ești.
"ai pierdut si bani platiti pana atunci si casa". Nu, că cu chiria nu ii pierzi happy Cu chiria sunt pierduți la sigur, bani dați, timp dus, rămas fără nimic. Cu casa ta macar ai o șansă. Sau vrei sa cred că tu crezi că în chirie stai pe gratis?
Daca e sa ramii pe drumuri, tot aia e, doar că pana ramii stai frumos in casa ta. Nu înțelegi că ai nevoie lunar de aceiași bani? Pe care daca nu ii mai ai la un moment dat, tot pe drum ești? Că e chirie, că e datorie, tot aia e, de banii aia depinzi unde stai. Doar schimbi locul, pe unul al tău. Sa nu mai zic că chiriașii nu stau într-un loc mai mult de 6 luni in medie, maxim 2 ani, știu asta pentru că am apartament închiriat de 15 ani. Ți-e lehamite la un moment dat sa te tot muti din loc in loc.
Rata nu e pe 60 de ani. Nimeni nu o face așa. Asta e o gluma buna. Că nici nu poți lucra 60 de ani sa o plătești, la 65 se iasă (bărbații) la pensie. Pe la 18 se incepe munca, fără facultate. O femeie cu facultate, deci de pe la 22 pana iasă la pensie, la 60, prinde doar 38 de ani de muncă. Deci cine vorbește prostii?
Am o amica care acum 17 ani a făcut exact despre ce vorbim, pe 20 de ani. In trei ani nu va mai avea treabă cu banii dați. Daca statea in chirie, platea și după cei trei ani, și tot fără să aibă locul ei era. Bani aruncati in vînt. Așa, a dat la banca cu 20 de lei mai mult lunar, decat chiria, chiria fiind 500 pe atunci. Acum nu mai știu cît are rata, dar banii aia sunt echivalenti cu chiria pe care oricum ar fi dat-o

Și, ai grija. De regulă faci pe altul cum tu ești.

| relian a răspuns:

E bun, daca poti stringe in 3-4 ani bani sa iti faci o casa, nu mai sta baga.
Cit costa? Depinde ce fel de casa faci, depinde cine tio face, daca ai terenul deja sau nu il ai si asa mai departe.
Ca sfat, atunci cand o sa faceti casa, sa va treceti ambii pe act, pentru ca este prietena ta si niciodata nu se stie ce se intampla mai tirziu.

Daca ai avea terenul, personal, pot sa faca o casa ce arati tu cu 20-25 de mii dolari.O fac singur, fara absolut nici un ajutor.Tu daca dai cuiva sa o faca cine stie cit te ajunge, mai ales genul de case ce se face prin RO, poate 60 de mii de euro, poate si mai mult.

| Cksihja a răspuns:

În 3 4 ani poți aduna bani de teren dar dacă ai deja atunci poți face o căsuță de 12 mp2 dacă visezi una mai mare atunci trebuie ca în timpul ăsta să cari în fiecare zi piatră sau poți face una din chirpici care chiar dacă nu pare foarte rezistentă dacă e izolată bine rezistă și 100 de ani. Deci dacă optezi pe ultima variantă nu uita să izolezi casa cu lambriu.

Răspuns utilizator avertizat