| LiviuCristy a întrebat:

Unde pot schimba monede de 5 bani si un ban in bani mai mari?
Am multe monede stranse intr-o pusculita de foarte mult timp si la magazine sunt refuzat desi sunt bani romanesti... poate la vreo banca?

Răspuns Câştigător
| Klau97 a răspuns:

Pai daca ai numa de 5 bani si 1 ban nu o sa primesti pe ei o bancnota pentru ca nu sta nimeni sa ii numere. Sau incearca la magazinele mai renumite in Romania gen Real, Selgros, Kaufland etc. sau la o banca. Funda?

| LiviuCristy explică (pentru Klau97):

Da mai la carefour spre ex a zis ca nu sta sa numere maruntu ala (cam 30 lei in monezi de 5 si 1 ban) si sigur asa fac cam toti, poate pe la selgros sau un supermagazin mai putin aglomerat, sau sa vb cu un manager cand intru in magazin; la banca la ce banca sigur mi-i schimba ca nu vreau sa rada aia de mine si sa ii dau la pro tv

| KodrutZ a răspuns (pentru LiviuCristy):

La BNR, desigur. In alta ordine de idei, cel mai bine faci o magarie cit sa iei amenda 30 RON si o platesti cu banii astia. happy

10 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Ti-am trimis un mesaj.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Fa cumparaturi de 5 milioane la carrefour si sa ai numa de 1 ban laughing). Acuma vorbind serios, la banca mi-am schimbat si eu monezile ( in jur de 80 de lei)

| mOnAsX a răspuns:

La orice magazin cred sau daca nu du-te la banca si ei cu siguranta tii vor schimba

| Rax a răspuns:

Cu cei de 5 bani poti cumpara zilnic cite o piine de la alimentara, vb cu mama ta sa iti dea la schimb bancnotele echivalente ale banilor tai, intr'adevar cu 1 ban esti refuzat in magazine nu pentru ca nu sta nimeni sa le numere, ci pentru ca ei la rindul lor nu dau la rest monezi de 1 ban, fiind o moneda fara valoarewinking

| inscriereoriflame a răspuns:

Eu la BCR in Bacau am schimbat 17 milioane din monezi in bancnote. Mergi la BCR in orasul tau.

| subzero00ro a răspuns:

La banca sigur ti-l schimba!

| Dark_Arkangel_1986 a răspuns:

La mine! da o adresa de e-mail si mai discutam daca doresti! sau 0743308357