| Rainner a întrebat:

Va sălut!
Pot face un împrumut dacă n-am venituri la Anaf?
Bineînteles, eu am venituri și chiar sunt ok, doar că nu lucrez cu contract de muncă sau ceva de genul ăsta.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Din pacate nu puteți face.
La notariat trebuie sa girati cu ceva : masina, casa.

| Rainner explică (pentru ioana748):

Am lucruri pe numele meu, da!
Dar nu cunosc o institutie care ar fi dispusă să mă ajute în sensul ăsta.

| ioana748 a răspuns (pentru Rainner):

De obicei se accepta casa sau masina.
Stiu un amanet in Bucuresti care primește masini.
Oricum daca cautati pe internet cu siguranță gasiti posibilitatea unui imprumut cu garanții materiale.
Pe la anunțuri diverse mai sunt care cer si ofera astfel de împrumuturi.

| Rainner explică (pentru ioana748):

Am înteles!
Vă mulțumesc frumos!

| ioana748 a răspuns (pentru Rainner):

Cu placere!

18 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Poți face împrumut la cămătari.

| alina2k18 a răspuns:

Bineinteles ca nu potiwinking se face interogare la anaf si acolo apari cu 0, neangajat banuiesc ca nici asigurare de sanatate nu ai.

Daca esti ok la ce iti trebuie imprumut?
Oare pentru ca nu ii mai dai inapoi si aplici schema M?
laughing)))
Nu iti trebuie contract de munca pentru a fi supus impozituluiwinking dar stii cum e, vrem o tara ca afara dar sa nu cotizam zeciula, fa-ne spitale Iohannis si da-ne pensii mari strigau unii si ei nu aveau o zi muncita la albwinking

| Rainner explică (pentru alina2k18):

Buna!
Repede tragi concluzii, fără să cunoști situația.
Nu vreau să fac nici-o schemă "M" sau ce visezi tu pe acolo...
Efectiv am nevoie de un împrumut deoarece am o problemă.
Pot face contract notarial, perfect legal, pentru a nu sta nimeni cu frică, că aș face schema "M"winking
Și este normal să prefer să nu lucrez cu contract din moment ce statul îmi ia 60% din venitul total.
De asta am ajuns vai de capul nostru, că majoritatea sunt ca tine, se supun și plătesc taxe.
Cine vrea o țară ca în afară?
Să fiu controlat din toate punctele de vedere?
În afară dacă vrei să-ti cumperi o locuință nu poți nici cu credit pe 30 de ani, toate pleacă de la 250/300 mii € in sus.
Mută-te în afară dacă îți place acolo.

| suntserios a răspuns (pentru Rainner):

De fapt de asta am ajuns vai de capul nostru, că toată lumea vrea sa fure și să fenteze legile..mm că tine.

Revenind la întrebare. Nu, nu poți faci un împrumut fara venituri legale. Doar de la cunoscuți care sunt dispuși să îți dea.

| Rainner explică (pentru suntserios):

Eu nu fac combinații tată, muncesc, nu vorbi dacă nu știi.
Doar că prefer să nu muncesc cu carte de muncă, pentru că dau 60% statului si eu rămân cu nimic aproape...
Trăiește tu cu 20 mil si ceva pe lună si fii legal.
N-ai cum să m-ai respecti nimic, din moment ce salariile sunt mici iar preturile si taxele te omoară...

| suntserios a răspuns (pentru Rainner):

Cum adica nu faci combinatii?
Te sustragi de la platit taxe, adica evaziune fiscala si munca la negru.
Total ilegal.
Intai respecta legea si pe urma sa ai pretentii

| Rainner explică (pentru suntserios):

Scuză-mă că îți spun dar îmi dai de înțeles ca esti foarte limitat.
Tu crezi că persoanele care aleg să muncească fără contract de muncă o fac de plăcere că vor ei să fenteze statul?
O fac de nevoie, fratioare.
Cum vrei să trăiască cu 20 si ceva de mil pe lună?
Având în vedere că prețurile si taxele sunt exagerate.
Dar na, asta se și vrea, să tacem din gură, să ne supunem și să plătim liniștiti.
Și văd că le merge, că sunt multi ca si tine care strigă in gura mare să respectăm legea și să ne platim taxele.
Sluga perfectă, la program, respectă legea își plăteste taxele si nu comentează.
Și după ne mirăm de ce tot parlamentul fură si țara este vândută, pentru că sunt dăstia ca tine care se supun.

| suntserios a răspuns (pentru Rainner):

Si tu cu ai rezolvat problema cu parlamentul corupt tu facand evaziune fiscala? Explica?

Si eu care platesc taxe cu carca de ce sunt obligat sa iti platesc tie seviciile oferite de stat? Imi explici si asta?

Ca daca maine da masina peste tine si esti dus de urgenta la spital eu iti platesc spitalizarea ca tu nu ai asigurare de sanatate.

Daca maine iti ia foc casa si vin pompierii ia ghici din ce bani sunt platiti? Din taxele mele. Si tie iti sting pe gratis casa.

Mai intai inveti sa contribui la socitate, sa respecti legea si pe urma poti avea pretentii la orice, absolut orice.

Nu nerespectand la randul tau legea rezolvi problemele din tara. Iti zic eu.

| alina2k18 a răspuns (pentru Rainner):

Statul iti ia 10% impozit, in alte tari iti iau 45% laughing
Restul cotizarilor la noi sunt pentru pensii ( ca vrem la batranete pensioara ehehehe) si asigurari de sanatate(cand lesini pe strada vrei la spital).
Daca aveai fluturas de salariu stiai, nu stiu cum ai ajuns la 60%.
In afara 50-60% stau in chirie toata viata, noi romanii suntem no 1 in UE la procentul de propietari : 97%.
Suntem deja in UE de mult si pana in 2027 vor sa nu mai fenteze statul asa multi prin evaziune fiscala.
Daca esti baiat serios roaga o cunostinta/ruda sa iti faca un credit pe numele ei.
Vezi novumcredit, e IFN dar pentru 2800 lei o sa dai 3200 inapoi si procesul e rapid.
Sau la banci sa incerce.

| Rainner explică (pentru alina2k18):

Măi, stai puțin să ne întelegem.
Voi aveti impresia ca discutati cu unul de fură fier sau cum? laughing
Ce înțelegeți voi prin faptul că nu lucrez cu contract de muncă?
Eu la bază, am fost cadru militar, am lucrat ani de zile în MAPN, nu îmi vorbiti mie de flutarașe salariale și lege.
Am renunțat să mai lucrez la stat sau cu contract de muncă pentru că mai mult din jumătatea salariului, se duce la stat si mie îmi rămâne ciu ciu...
Pe mine chiar nu mă interesează că se duce 10% nu stiu unde si etc
Idee este că din tot brutul rămân cu 40/50%, jumate fac cu ei.
Si pentru ce?
Ca ma duc in spital si stau cu orele pe acolo sa ma îmbolnăvesc mai rau.
Legat de pensii, oricum sunt mici.
Le platim pensiile lor speciale poate, ca astea normale sunt mici, n-ai ce face cu ele, având în vedere ce preturi sunt.
Iar legat de chirii, să spune-ti mulțumesc că avem un procentaj atât de mare de proprietari in România.
Ce ai fi vrut, sa stai în chirie?
Salariu 2500 lei și chiria 300/400€
Consideri că străinii sunt inteligenti ca stau in chirie?
Ei stau în chirie pentru că sunt obligati, deoarece preturile locuintelor lor sunt mult prea mari.
Nu reușesc să le achite nici in 30 de ani.
Pentru ce să fiu legal?
N-am de gând să fiu legal pentru un stat care mă fură și impozitează si aerul pe care-l respir.
Nu e vorba că vrei să faci evaziune fiscala de dragul cuiva, faci de nevoie, că altfel nu supraviețuiești.
A, da, daca toata lucrurile erau ok în țara asta, atunci puteai să zici, dar în condițiile astea nu.
Crezi ca mie imi place?
Dar nu vezi că nu putem schimba nimic, că in loc să iesim în stradă și să facem revolutie, stam toti in online si ne dăm cu părerea.
Ca ne-a înnebunit Dumnezeu cu telefoanele.
Numai vorbiti aiurea.
Nu o să se schimbe nimic daca dispar evaziunile fiscale, cât a furat statul, nu am furat toată pulatia la un loc.

| suntserios a răspuns (pentru Rainner):

Hotul nu are dreptul sa strige hotii. Punct.

| Rainner explică (pentru suntserios):

Păi am devenit "hoț" cum spui tu, pentru că sunt obligat de situație, ca să pot supraviețuii.
Ăstia de ce sunt hoții și nu le mai ajunge cât fură? laughing

| mODIN a răspuns:

Nu stiu cum functioneaza IFN-urile, ca nu am folosit, dar la banca garantat nu poti.