| sofiasofyy a întrebat:

laughingSunt noua aici,si vreau sa va intreb daca se pot face bani din fotografie, nu ca vreau din aceasta meserie bani, eu iubesc fotografia, dar, unii imi spun "si o sa castigi bani daca vrei sa fii fotograf" m.am intrebat mult asta asa ca vreau sa-mi raspunde.ti voi. daca stiti despre fotografie.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, se pot castiga chiar destul de multi bani, daca iei premii, de exemplu, sunt premii de cateva zeci chiar sute de mii de euro pentru o singura fotografie. In rest, exista meseria de fotograf la diferite evenimente, poti sa te angajezi ca fotograf pentru diferite reviste sau poti sa faci pur si simplu poze si sa le vinzi pe diferite site-uri, pentru ca oamenii sa se foloseasca de ele in diverse productii. Se pot face bani, problema e ca in ziua de azi toata lumea are o camera foto, si nu doar cea de la telefon, asa ca piata e super aglomerata.

| sofiasofyy explică (pentru CuriousStuff):

Ai dreptate, vezi pe cine-va acum.a ci un aparat foto in mana si e fotograf.Multumesc pentru. raspuns.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita-te in jurul tau si vezi cati fotografi sunt si jurul tau?
Acum gandeste-te de cate ori ai folosit un fotograf in ultimii 10 ani?
deci, fotogarfii sunt pe cale de dispartie, facand exceptie cei care fac poze pentru nunta, botezuri si cumetrii, in rest, toti am devenit fotografi de cand avem telefoane performante.
Deci, vrei sa fii fotograf din pasiune, nu ai decat sa faci asta din pasiune, dar nu te astepta sa castigi si bani din ea.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Depinde pe ce domeniu mergi, daca te bagi la evenimente gen nunti, botezuri sa stii ca se fac bani frumosi. Un fotograf bun cere intre 1500-2000 lei pe ziua de nunta - de exemplu - unde ai si tu meniul ca restul invitatilor, deci nu cheltui nimic dar incasezi intr-o zi salariul unui vanzator pe o luna. Dar ar fi doar la evenimente, in weekenduri si majoritatea pe timp de vara, deci va trebui sa-ti imparti banii sa-ti ajunga pe tot anul. Si sa fi suficient de buna incat sa te cheme lumea.

| RaidenWhite a răspuns:

Buna, ce aparat foto ai?happy