| LiveWhileWereYoung a întrebat:

Ajutati-ma sa inteleg fotografia mai bine... Cineva (un fotograf) mi-a spus ca daca vreau sa ma apuc de fotografie in serios, trebuie mai intai sa inteleg ce inseamna fotografia... La ce s-a referit? Ma ajutati va rog frumos happy

Răspuns Câştigător
| Danutul22 a răspuns:

Hei,eu am fost si model si fotograf, un lucru nu ai mentionat in intrebarea ta. daca esti ori model ori fotografhappy In ambele cazuri, ca si model, va trebui sa raspunzi la toate solicitarile fotografului(desigur, poti sa refuzi.dar ..na,stii ca nu ii va placea) sa faci ce zice el in timpul sedintei foto si totul va fi bine. Cat despre fotograf, sa ti minte un lucru, este un lucru in care trebuie sa investesti(nu de la inceput, cand observi ca iti place) si e multa munca, adica..sa faci poze la fiecare piatra de pe strada in toate unghiurile si in toate luminile zilei...sa le pui pe un forum sau ceva, poate fi o meserie banoasa, dar sa ti cont ca sunt si alti zeci de mii de fotografi care vor sa ajunga cineva big grin Take care:*

| LiveWhileWereYoung explică (pentru Danutul22):

Sunt fotograf happy

| Danutul22 a răspuns (pentru LiveWhileWereYoung):

Eh,pe bune...eu chiar am facut poza la fiecare piatra si frunza si creanga de pe stradahappy si la un moment castigam bani pana mi-am dat seama ca nu e o meserie de viitor...trebuie sa dai atentie la orice, sa faci poza la orice, sa stii momentele zilei cand lumina e de o perfectiune rar intalnita big grin si..sa ai pasiune, sa iti placa ce facibig grin Take care:*

5 răspunsuri:
| casian_6565 a răspuns:

Eu nu sunt fotograf dar cred ca el a vrut sa zica ca a fi fotograf nu inseamna doar sa faci poze asa cum fac si ceilalti ci sa traiesti acele clipe frumoase pe care le pozezi.Nu doar sa faci poza si uite banu! asta e parerea mea. Sper ca te am ajutat.

| alexalexa2000 a răspuns:

Definiția fotografiei. Dacă vrei să devii fotograf,trebuie să te informezi foarte bine în legătură cu aparatul tău, să-i știi toate setările, butoanele, adică tot. Poți să înțelegi asta doar dacă cauți pe net sau te uiți la tutoriale pe net, saaau poți să mai intri pe nikonisti.ro