| Ally.Bee ♀ a întrebat:

Uitandu-ma acum la niste poze facute de mine, cu camera ori cu telefonul, am realizat ca imi cam place fotografia. Pana acum nu am bagat de seama, dar chiar fac niste poze dragute, si prind exact esentialul. As vrea sa stiu, exista vreun curs online, ori la vreun studio in care sa pot invata cate ceva despre aceasta arta? ...imi puteti recomanda un aparat foto mai bun, si mai ieftin? Multumesc! [am 17 ani]

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Din pacate fotografia este un hobby foarte scump. Am un prieten foarte pasionat, aparatul lui cu tot cu accesorii trece binisor de 1000 de euro, dar in clubul de fotografie din care face parte el este detinatorul celui mai slab aparat.
Pentru a invata bazele teoretice, gasesti suficiente informatii pe net, urmatorul pas fiind achizitionarea aparatului si inscrierea intr-un club. Pentru inceput iti poti achizitiona un aparat second hand, dar nu te gandi ca poti face arta cu unul de 100 de euro. De la acelasi prieten stiu ca preturile aparatelor profi second hand incep de pe la 400 de euro, fara accesorii spectaculoase (obiective, filtre, suporturi, geanta samd). Pe langa actiunile pe care le intreprind impreuna pe diverse teme, colegii de club se intalnesc periodic doar pentru a-si impartasi experientele si pentru a-si analiza unii altora fotografiile. Prietenul de care vorbeam imi spune ca face cel putin 1000 de fotografii pentru a alege una pe care o considera reusita happy.
In privinta recuperarii investitiei, aceasta se poate intampla in timp, cu conditia sa exersezi foarte mult, sa dezvolti intr-adevar o pasiune pentru acest domeniu si sa ai o doza serioasa de talent si de inspiratie. Banii vin in general din diverse evenimente (nunti, botezuri, zile de nastere) si din ce in ce mai putin din albume si tablouri de absolvire si alte asemenea. Mai merg inca seturi de poze facute copiilor de gradinita sau noilor scolari in clasa I, in special daca cunosti cateva educatoare sau invatatoare.

4 răspunsuri:
| marsat a răspuns:

Http://photowalk.ro/2009/01/30/curs-foto-online/
http://www.zona-foto.com/tutoriale-fotografie/
http://www.photolife.ro/
Un aparat care sa fie si bun si eftin nu este. Diferenta pret-calitate isi spune cuvantul.Succes