| George1337 a întrebat:

Aseara am mers cu viteza cu masina cu iubita si doi prieteni. Cel mai mult am mers 180 km/h dar cel mai mult o mentineam la 120-160 pe unde mi se permitea(in localitati nu am depasit 50 km/h). Chestia este ca, eu am asa mare incredere in mine cand sunt la volan, ma consider un conducator auto destul de bun si m-am ferit de o gramada de alti soferi care au facut anumite greseli care ne puteau duce pe amandoi si pe altii de pe drum in situatia de accident. Rudele si unele cunostinte imi spun sa nu mai conduc atat de rapid pentru ca nu se stie cand se poate intampla ceva, doar ca sunt constient de unele amanunte care sa-mi permita fluiditatea vitezei pe drum, dau o tura pe drumul pe care urmeaza sa conduc cu viteza inainte sa vad daca este politie sau vreun obstacol (aglomerat nu prea poate fi deoarece savarsesc aceste fapte noaptea la ora doua-trei), deci am o siguranta foarte mare in mine si masina mea. Acum vreau sa-mi spuneti si voi daca aveti aceleasi sentimente ca mine si daca credeti ca aceasta este o incredere buna sau este doar un sentiment prost care nu o sa duca bine. As dori sa raspunda doar soferii experimentati, nu vreo femeie care sta ziua in parc si isi da cu parerea ca nu este bine si periculos, pentru ca pentru astfel de persoane si iesitul in oras este periculos.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Degeaba esti sigur pe tine, si pe masina ta.
Cel mai adesea, in trafic, esti la mana altora.
Degeaba, esti sigur pe tine, si pe masina ta, daca iti sare un caine in fata.
Degeaba esti sigur pe tine, si pe masina ta, daca X depaseste in curba si trebuie sa tragi de volan.
Degeaba esti sigur pe masina ta, daca X opreste, si semnalizeaza fix cand incepi sa-l depasesti.
Degeaba esti sigur pe masina ta, daca un copil, se arunca pe drum din joaca.

Toate cele de mai sus, si multe altele, sunt cazuri intampinate de mine in trafic.

Si eu sunt sigur pe mine, sunt sigur pe masina mea, dar chiar si asa, am patit sa imi indoi o roata iesind de pe carosabil doar pentru a nu ma lovi de un inconstient cu volan pe dreapta ce depasea in curba.
Tot la fel, pe timp de noapte, am fost depasit de un vitezoman, asa, cam ca tine, iar peste cativa km, il vad pe avarii, uitandu-se in fata masinii, cum ma uitam spre ei, iau si eu un "hop" fix cainele pe care l-au luat si ei, spargandu-si bara, radiatoarele.
Am mai vazut pe timp de iarna, un ghinionist a incercat sa ma depaseasca, dar l-am vazut in retrovizoare cum derapeaza si ajunge in sant.
Am mai vazut porc mistret printr-o comuna, taindu-mi calea, am vazut caprioara tranversand drumul, la intrare in oras, la 6 dimineata.
In multe din aceste situatii, doar cateva secunde m-au ferit de o paguba.
Ei bine, acele secunde care m-au salvat pe mine, pot fi secundele pe care le vei pierde tu reducand viteza.

E ok sa te bazezi pe tine, e ok sa te bazezi pe masina, dar nu e ok, sa fii inconstient si sa circuli cu 160km/h, deci las-o mai moale.

| George1337 explică (pentru OldSoul):

Ok, mersi de sfat.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Condu prudent si in limita de viteza, este cel mai bun sfat pe care ti-l poate da cineva. NU conteaza cat de sofer bun esti, si eu am valente uneori de pilot de raliu asta nu inseamna ca ceilalti sunt la fel, unul iti poate taia calea cand face staga pe linie continua, cand ai viteza numai conteaza ce reflexe ai conteaza ca nu poti opri la timp.
Sa luam si un calcul logic majoritatea masinilor franeaza de la 100km/h la 0 km/h in aproximativ 35-40 metri, asta pe un carosabil perfect, nu umed, sau cu polei! La 180 de km/h nu ai spatiul necesar sa poti frana in siguranta.
Eu am spus mereu cei cu masini puternice si care se cred zmei pe sosea sa se duca sa vada ce pot pe circuit, cum este cel de la Adancata, ai sa vezi acolo ca numai esti zmen si nici atat de sofer bun!
Ii vad si in oras cat si pe autostrada pe multi cu niste tigai de masini trec pe langa tine cu viteza daca tu conduci la limita de 130-140 km /h iei vin cu cat poate duce masina maxim 160 km/180 km pe langa tine si acolo masinile lor urla de durere pe cand la mine la 180 masina e fericita zampeste ca nu o epuizez.
Am vazut accidente pe autostrada cu lamborghini la 300 km/h, si cat sunt alea de sigure si de performnate, nu avem noi sistemele lor de tractiune.
Deci viteza nu este buna indiferent de situatie.
Inca o chestie numai conduce tare cand ai si pe altii cu tine, daca ai chef sa ramai cu sechele sau sa mori intr-o zi cel putin sa fii singur.
Imi aduc aminte de un caz de la mine din oras, omul s-a drogat a luat si cateva pustoaice cu el ca avea masina cool de cocalar, pe jos era ud, a condus cu viteza mare, a intrat in stalp si i-a distrus si pe cei din masina.Cei care au ramas in viata au ramas cu sechele pe viata, ceilalti au murit pe loc. Deci viata nu e o joaca bai oameni buni, sau un fetish ca sa conduceti voi tare.
Condu tare daca ai o pista a ta, fa-ti un loc de joaca al tau, ingradeste-l si joaca-te cat vrei in rest respectati regulile de circulatie, ca de aceea mor oameni in prostie in fiecare zi din cauza unor idioti, iar statul care ar trebui sa conceapa legi ca permisul sa se obtina foarte greu, ca masinile sa numai fie aduse pe banda rulanta toate gunoaiele nemtilor si strainilor, ca testul psihologic la soferi sa fie definitoriu daca iei sau nu permis, ei ce fac ii doare la basca, niste gunoaie cu totii, ce vrei ba ...niste tarani.

| darrio2007 a răspuns:

De cand conduci? Cred ca te imbeti cu apa rece. Experienta in conducere apare in timp, nu dupa un an sau doi. Daca o tii tot asa sper sa mai vii sa postezi pe aici. Multi s-au crezut ca tine si au nimerit in pomi sau mai rau, in altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

S a udat bine aia pe care o plimbi? Ai impresionato? Daca da poate e timpul sa te potolesti, sa nu te vedem pe la stiri, cum erai tu baiat cuminte dar copacul ti a iesit brusc in fata

| George1337 explică (pentru suntserios):

A fost irelevant cu cine am fost in masina, am condus pentru bucuria mea nu pentru a altora. Si da, s-a udat laughing

| suntserios a răspuns (pentru George1337):

S a pisat pe ea de frica nu?

| George1337 explică (pentru suntserios):

Poate ca da laughing) desi radea, probabil radea de frica

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti timpit. Ia gindeste-te ce patesti daca faci o explozie de pneu la 120. Nu zic 150 sau mai mult, e suficient la 120 ca sa crapi. Legat de noaptea la 2-3... no comment. Esti idiot.

| Goete a răspuns:

E bine ca dai o tura inainte de a merge cu 160-180 km/h, sa te uiti daca nu enpolitie sau obstacole.
Apoi mergi inapoi si accelerezi ca un tampit, cu iubita sindoi prieteni in masina. Iti sare un caine in fata sau orice - orice se poate intampla si faci rahat masina dar tu scapi cu viata, poate in scaun cu rotile dar cu viata. CE NOROC, nu-i asa? Doar esti sigur pe tine si ups... apoi cezi ca iubita ta a murit. Poate si prietenii, ce mai conteaza. Restul vietii in puscarie si in scaun cu rotile, dar te-ai distrat bine.
Merita?
FII Tu insuti...

| George1337 explică (pentru Goete):

In ce depresie m-ai bagat acum. :/
Si mi-au iesit pana acum un caine si o pisica in fata, dar am reusit sa-mi pun in instinct sa nu virez cand vad un acemenea obstacol pentru ca voi pierde controlul, asa ca am dat peste amandoi, putin spolierul zgariat, pisica moarta si cainele cu coloana rupta ca il vedeam ca se mai taraste cu picioarele din fata, probabil a murit si el, da in rest totul a fost ok. Dar cu gandurile astea acum n-o sa mai conduc ceva vreme cu viteza...

| Goete a răspuns (pentru George1337):

Tu fii tampit un continuare vei vedeanunde ajundi, ca mai rau ca depresiv esti

| Goete a răspuns (pentru George1337):

Nu stiu in Romania, dar aici intri la puscarie pentru asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă tu pe marele super erou, apasă pedala, apoi peste câteva zile te văd la stiri "carnagiu pe DN X" sau DJ X. Viteza ucide, asa cum l-a ucis și pe Paul Walker și prietenul lui cu care era în mașină. Asa cum au murit și alți piloti chiar și de Nascar. Vai, marele "profesionist". Dacă vrei să faci curse, du-te pe circuit în Germania. Dar nu nenorocii și alte vieti pentru ca ești tu diliu.

| christine99 a răspuns:

Cu cat e mai mare viteza, cu atat e mai greu de controlat volanul, se poate ajunge la moartea ta(nu ma intereseaza, ti-ai asumat-o in momentul in care apesi ca descreieratul pe acceleratie) ori o sa omori pe altcineva sau o familie ceea ce ar fi trist. Nu trebuie sa fii sofer experimentat ca sa stii, exista niste legi de circulatie in tara asta, fa-te sofer de curse daca nu iti convine.

| Daniel323 a răspuns:

Nu viteza provoaca accidentele. Cele mai multe accidente sunt provovate de fraierii care merg foarte incet,care nu dau prioritate,nu semnalizeaza,opresc in curba, schimba banda de mers fara sa se asigure, intorc pe dunga continua, nu tin distanta de siguranta, nu depasesc un camion dar nici pe altii nu-i lasa etc.

| George1337 explică (pentru Daniel323):

Sunt perfect de acord cu tine.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Da am aceleași sentimente ca și tine, in plus mereu mi se întâmplă următoarea chestie : să zicem că sunt cu mașina și urc o pantă și nu am vizibilitate să depășesc dar parca simt dacă vine mașină din față sau nu fără să văd, nu știu cum mi se întâmplă asta dar niciodată nu m-a înșelat sentimentul ăsta. Și app, sunt femeie.