| Dmdmkdksnxnxndj a întrebat:

Buna! Am o nelămurire pentru proba de traseu categoria B. Daca trec pe langa multe vehicule parcate, unele mai bine altele mai prost care ocupa o parte buna din banda mea de mers, pentru evitarea accidentării unei mașini parcată necorespunzător, sunt nevoita sa incalc linia dubla (simpla sau continua), examinatorul mă pica? Țin să menționez că în situația de față am doar 2 variante: ori accidentez o mașină (mana pe volan din partea polițistului, 21 de p, picare garantata) ori calc linia ca sa pot depăși

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai voie să depășești o mașină staționată (parcată se zice în mod popular). Dar trebuie să trebuie să te asiguri că depășirea pe care o faci pe linia continuă sau dublă continuă este făcută în siguranță: întâi semnalizare și apoi oglinzi.
Într-o astfel de situație, în mod normal cât ești în mișcare sau în intenția de a depăși (semnalizare) nu ar trebui nimeni să te depășească. Dar dacă se găsește vreun viteaz și te depășește, îl lași să o facă; iar tu rămâi pe loc cu semnalizarea aprinsă.
Deci ai voie să depășești chiar și pe linie dublă continuă orice vehicul oprit (unde oprirea înseamnă 5 minute) sau staționat (unde staționarea înseamnă mai mult de 5 minute). Dar cu condiția să nu fie semafor, și cu condiția să cedezi trecerea tuturor vehiculelor care vin din sens opus.

| Holiday a răspuns:

In chestionarele pentru examen exista o intrebare in care e prezentata fix o situatie de genul asta. N-ai vazut-o?!

Si da, poti calca linia continua in situatia asta.

| Holiday a răspuns:

"Iar voi, cei cu "ai voie să depășești", asigurați-vă prima dată că vă permite legea. "

https://www.scoalarutiera.ro/......gulamentar

Ai explicatii ca pentru analfabetii functional in video. E intrebare din chestionarele care se dau la examenul teoretic pentru categoria B.

Răspuns utilizator avertizat
| vlllaaddd a răspuns:

Salut

Prin manevra de depăşire se poate încălca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, pentru depăşirea obstacolelor de orice natură, oprite, staţionate sau care se deplasează cu viteză mai mică de 30 km/h, doar dacă vizibilitatea asupra drumului este asigurată pe o distanţă mai mare de 20 m, iar lăţimea drumului este de cel puţin 7 m"

https://www.tpu.ro/......pe-sensul/