| Judoka a întrebat:

happy Chiar daca sunt fata...sunt foarte pasionata de masini, si ultimele zile ma tot gandeam sa imi cumpar un Dodge Caliber... Stateam si la un moment dat am ajuns la ideea de a-mi decapota masina. Dar nu cred ca Dodge-ul se poate decapota deoarece are un format mai "Combi" in spate. Daca aveti niste idei legate de acest lucru, Please Help Meee! Multumesc anticipat! (nu mai trebuie sa spun ca cel mai complex raspuns primeste funda)

Răspuns Câştigător
| drhotzu a răspuns:

Ok mi se pare un pic cam urata masina (ca aproape toate toate masinile americane, repet aproape)
dar ideea este ca se poate decapot orice masina, singura chestie este legata de rigiditatea masinii si de siguranta ei, pentru ca in plafon exista multe elemente de sustinere si la fel si stalpiin B care sunt in jumatatea masinii, ceea ce inseamna foarte foarte multa munca si este foarte posibil sa strici handelingul masinii, (in cazul masinilor americane oricum e prost el) iar in urma decapotarii trebuie adaugata destul de multa greutate in sasiu, pentru ca la masinile noi este integrat in structura, deci prea multa bataie de cap pentru un rezultat prea mic, iar caliber este si o masina scumputa... aaa si mai o problema cu acoperisul care se decapoteaza unde? trebuie creat loc si pentru el...
Sfatul doctorului: nu te apuca! sau daca vrei sa faci ceva de genul incepi cu o masina mai veche care costa mai putin si in care se merita sa investesti banii astia... si uite daca vrei ceva foarte tare incearca un nissan skyline din `95 (are 400 cai din fabrica, merge modificat usor si dus pana la 600 fara prea multe cheltuieli) si unul in conditii decente te costa 6-7-8000 euro in Germania.
best of luck!
happy driving!
si daca mai ai probleme contacteaza-mawinking

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dar ai bugetul necesar sa-ti iei masina aia? Poate sunt doar visele tale. Atunci cand o ai la mana ta daca e sa fie asa ne ceri parerea.

| IMC90 a răspuns:

Si eu voiam sa-mi cumpar BMW

dar m-am uitat in portofel si m-am linistit imediat.

| munteannn a răspuns:

Eu zic sa nu il faci decapotabil straight face. arata rau..lasa asa cum este din fabricatie. eventual sa o tunezi un pic acolo funda? :X:X