| Daniel_Tataru_1996 a întrebat:

Buna ziua am un ford mondeo din 1996 si nu sare de 3000 rpm
nu stiu ce sa ii fac pot fii multe lucruri in care ea u vrea sa mearge
daca ati intalnit aceasta problema va rog sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauzele pot fi: problema la turbo daca e pe motorina, carburator sau filtrul de aer ciudat ar fi din cauza aia dar se mai intampla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-i o diagnoza.
Poate fi limitata de computer din cauza unei erori.

| Maioru a răspuns:

Daca masina se plafoneaza la 3000 rpm ar trebui sa ai viteza de aproximativ 120km/h.Incearca sa schimbi Debitmetrul care se afla pe un racord aproape de filtrul de aer.Acesta are rolul de a face amestecul dintre aer si combustibil si are un cuart in interior care se infunda din cauza ca filtrul de aer nu este schimbat la timp.Nu te sfatuiesc sa-l cumperi la mana a doua ci sa iei unul nou care costa in jur de 300 ron. si ai grija sa fie cu aceleasi coduri trecute pe el, daca nu, nu vei avea performantele dorite. Poti sa-l schimbi singur, are 2 suruburi.

| Adikis a răspuns:

Daca e diesel, cel mai probabil ti-s-a dus turbina! Iti trage pana in 3000? Daca merge bine pana la 3000 atunci e problema electronica.