| alexro13 a întrebat:

Ce a-ti alege dintre vw golf 4 din 2001 cu aer conditionat,geamuri electrice, motor 1.4 si un ford cougar din 2001 full,inclusiv piele,instalatie gaz, motor 2.5, 200 de cai? sunt cam la acelasi pret. nu ma intereseaza consumul.

Răspuns Câştigător
| Sylwyu a răspuns:

Salut! deci vw golf e o panarama de masina, sincer. si nu te uita la motor ca e de 1.4 ca iti spun eu ca consuma cat fordu cougar, motoru mic nu este bun, e si puturos si consumator, se si stica repede ca este fortat. si fordu daca are instalatie de gaz meseriasa, costul ei fiind pe undeva la 4000 - 5000 lei montata la specialisti, pusa pe computer sa lucreze motoru in parametrii normali consuma cu maxim 3 litri in plus decat ia pe benzina. parerea mea ford cougar!

12 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Anul este acelasi dar Cougar are motor cam mare 2.5 si daca mai are si instalatie gaz inseamna ca papa (ar trebui sa te intereseze spre exemplu un BMW M6 cu motor de 4999 cc ia cam 25 % (de obicei sunt pe benzina) ceea ce inseamna ca pentru o plimbare cheltui cam cateva mii de ron.

As alege Golf 4 dar tu ai ultimul cuvant de spus (si Cougar imi plac dar parca Golf-ul are ceva in plus)

Bafta!

| Sylwyu a răspuns (pentru Magnifico):

laughing)) ce are golful in plus? in afara de caroserie si motor... eu nu am gasit nimic frumos la golf

| Magnifico a răspuns (pentru Sylwyu):

La 200 de cai putere cat are Ford-ul acela iti spun eu ca il da repede dupa ce il ia.
Adica eu am avut un Volvo 850 T5 cu 240 de cai.Consumul prin oras este cat la un Ferarri.Deci daca ai 10 milioane doar de combustibil atunci da...iti iei masina cu 600 de cai nu 200 in caltea sa poti face calcule dupa cateva luni sa vezi si ce fel de casa sau apartament iti luai cu banii irositi.
Golf-ul nu este o panarama de masina...e facuta de nemti, nemtii sunt nemti.
Intr-adevar este puturoasa la 1.4 clasic dar consumul este udneva la 5 % nu mai mult cum spui tu.
Ba sa stii ca Golf-ul este la mare cautare si spre deosebire de alte masini isi pastreaza pretul.
De curiozitate.Intra pe Mobile.de si uita-te la un Renault Grand Scenic sa vezi ce pret are (an 2004, 2005) fata de un Gold din 95/97.Sa vezi ca Golf-ul este la mare cautare si pretul este destul de ridicat.
Spre exemplu un Golf 4 a scazut ca pret, daca aum cativa ani il lui cu 5000 de euro, acum gasesti si la 3000 sau mai putin.Pe cand Golf-ul 3 isi pastreaza pretul.

In prezent am un Renault Espace 2.0 benzina (115 cai) dar e o masina de familie....plus ca am luat-o pentru a face Bucurestiul.

O retificare: cand spun ca "am luat masina, am o masina, etc." vorbesc in numele tatalui.Nu este a mea este a parintilor.Eu nu am carnet poate la anul cand fac 18. Dar tot mie imi ramane...

| Magnifico a răspuns (pentru Sylwyu):

De adaugat.

Am specificat ca am un Renault Espace.E vorba despre modelul 3. (Renault Espace III).

Golf-ul e chiar simpatic si foarte util...eu din contra...gasesc multe lucruri frumoase la Golf.

| Sylwyu a răspuns (pentru Magnifico):

Ce poti sa faci cu un golf 3 sau 4. ? sa bagi gainile sa cloceasca in el. e veche, naspa, nu are nici o forma, nu e masina si ala e motor de drujba de 1.4, nu de masina, si zici ca, consuma in jur de 5 litri, ia pe putin 10 litri urban si 7 exterior. un golf 3 valoreaza maxim 800 E si golf 4 maxim 1500E

| Magnifico a răspuns (pentru Sylwyu):

Daca ai tu la vanzare GOLF 4 imatriculat RO cu 1500 de euro acum ti-l iau.

| Magnifico a răspuns (pentru Magnifico):

Apropo nu e chiar veche mai ales modelul 4 (stiu ca 3 e 95, 97).
Motorul sa stii ca e bunicel ci nu de drujba.
Golful niciodata nu va lua 10 % adica am avut un Volvo 850 T5 motor 2000 benizina Turbo...scoatea 240 de cai si abia ala ce papa adevarat mediu era 10-12% insa in oras lua cat un Ferarri (evident, sunt BMW-uri sau Audi, Ferarri care nu au asa multi cai putere).
Oricum fiecare cu parerea lui.Nici eu nu intentionez sa imi iau Golf cand voi avea posibilitatea sa-mi cumpar o masina, dar totusi respect mana nemteasca.

| paulthegame a răspuns:

Cu siguranta fordul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Golf

| frikk a răspuns:

Nici una.

| Elektro a răspuns:

Nu dati click ca va duce la concursul lui de handicapat sa ii dati vot

| Matei_Pojala_1993 a răspuns:

Ford cougar