| cineva15 a întrebat:

Ce inseamna twin-turbo? vreau o explicatie profesional sau un link unde ma pot documenta despre treaba asta.rog seriozitate si dau funda ca de fiecare data.mersi

Răspuns Câştigător
| bistriteanul a răspuns:

Este foarte simplu! Twin-turbo este un tip de motor care are doua turbocompresoare ce-i maresc puterea! Informatii in limba engleza: http://en.wikipedia.org/wiki/Twin-turbo... Sper ca ti-am fost de folos!
Pa, pa!

1 răspuns:
| teletech38 a răspuns:

Paralel twin-turbo se referă la o configuraţie turbocompresorului în care două identice turbocompresoare funcţie simultan, divizarea taxele supraalimentarii în mod egal. Fiecare turbocompresor este condus de jumătate din energia motorului de evacuare a petrecut. În cele mai multe aplicaţii, cu aer comprimat de la ambele turbo este combinat într-o galerie de admisie comune şi trimis la buteliile individuale. De obicei, fiecare Turbocompresorul este montat sale individuale de evacuare proprii / multiple turbo, dar pe linie de tip motoarele ambelor turbocompresoare pot fi montate la o varietate turbo singur. Turbo paralel duble aplicate în formă de V, de obicei, motoarele sunt montate cu un turbo alocate pentru fiecare banc de cilindri, oferind simetrie ambalarea şi simplificarea sanitare peste o configurare turbo singur. Atunci când este utilizat la motoarele in linie turbo paralel twin sunt de obicei aplicate cu doua turbo mai mici, care pot oferi performante similare cu defazarea mai putin de un singur turbo mai mare. Câteva exemple de paralela twin-turbo motoare de linie sunt RB26DETT Nissan, BMW N54 si B6284T Volvo şi B6294T. Câteva exemple de motoare de formare V, cu twin-turbo paralele includ 6A12TT Mitsubishi şi 6G72TT; VG30DETT Nissan şi VR38DETT, şi Audi S4 1997-2002 (B5), A6 1997-2005, 2003-2004 şi RS6. Funda?