| GabrielStn a întrebat:

Ce parerea aveti despre montarea unei instalatii GPL pe un un Golf 4 1.6 16V AZD din 2002? Avantaje/dezavantaje. Masina o voi folosi foarte des pe distante de 200-400 km, iar pe benzina are un consum destul de mare pentru a-mi putea permite sa parcurg regulat aceste distante.
Ce instalatii de gaz recomandati? Cat de sigure sunt, ce consum ar avea masina? Puterea acesteia s-ar modifica mult? Afecteaza sau nu motorul? De ce anume trebuie sa tin cont dupa montarea instalatiei GPL?

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

GPL e bun. Pui ce pune toata lumea si ce iti recomanda aia de la service. Masina ta oricum nu mai are viata de inca 15 ani ca sa pui o instalatie scumpa. Majoritatea sunt bune. Faci RAR si in max. 15 000 de km ti-ai scos banii pe ea. Nu afecteaza motorul, nu ai nici o problema.

| deea3507 a răspuns:

Nu inteleg de ce multi isi baga gpl pe masina. lasati frate masina asa cum e. ia-ti o masina diesel, iti recomand un ford, nu trebuie sa fie noua, consuma si mai putin decat pe benzina

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru deea3507):

Sunt deja la a treia masina pe GPL.O Laguna 1.8 Dacie 1.4 si acum 1.8 turbo tfsi.
Cu 100 de lei fac mai multi km decat face unul cu dieselul, poluez mai putin, nu am nicio pierdere de putere deoarece este instalatie secventiala, motorul este mai curat, nu se aude motorul ca tractorul.
Cu 180 de cai mers relaxat scot 8% consum mediu. Gazul este 2 lei litrul.
Mers sportiv fac 10% dar tot ce inseamna 2.0 diesel ramane in urma cu fumul lor negru cu tot.

| deea3507 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ia-ti 1.6 tdci focus

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru deea3507):

Cred ca as putea sa tractez unul si sa -l fac sa scoata suta ceva mai repede de 11 secunde.

| deea3507 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Cu ce?

| Mihai1810 a răspuns (pentru deea3507):

Consuma mai putin cu cat? CU 3-4 litri si motorina e de 2.5 ori mai scumpa ca gazul, plus ca piesele sunt mult mai scumpe la diesel, iesi mult in avantav cu gaz. exemplu real: noi avem un sandero 1.4 gaz am facut distanta pitesti tarnaveni si retur aprox 500km cu 100 lei, aceeasi distanta am facut-o cu un logan 1.5 dci cu 150 lei. Deci gazul e mai bun, plus ca nu afecteaza cu nimic motorul, poate sa pierzi 2-3 cai putere nimic mai mult.