| Xmen22 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă am mers cu puțin ulei la motor?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mergi urgent cu ea in service, nu te mai plimba aiurea cu masina.
Si remediaza cauza pentru care consuma atata ulei, nu e in regula.
Abia apoi schimbi uleiul si filtrul de ulei, de noi.

| Xmen22 explică (pentru Simpatic):

E veche nu mai are rost, e mașină de muncă

| Simpatic a răspuns (pentru Xmen22):

Pai si ce faci completezi cu ulei ca si cum ai baga combustibil? ca asta consuma mai mult ulei decat tancurile din al doilea Razboi Mondial
E bine de spus sefului daca e masina de serviciu sa faca ceva cu ea in acest sens, s-a inventat programul rabla sau parcurile de dezmembrari

| darrio2007 a răspuns:

Risti sa se caleze(gripeze).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu cat ai mers dar se produce fenomenul de gripare! Daca inca mai merge inseamna ca ai scapat dar fa completarea rapid! Altfel se va bloca si poti sa iti iei adio de la el. Motoarele blocate din cauza lipsei de ulei pot varia de la o mica avarie a motorului la daune majore. In cazul ultim (daune majore) e mai bine sa cumperi altul decat sa-l repari.

| Xmen22 explică (pentru Salontanul):

Pai din 3.5 litri cam 2 litri de ulei a curs, când i-am făcut schimbul

| Salontanul a răspuns (pentru Xmen22):

In situatii din astea trebuie sa opresti si sa chemi o masina de transport. Ar trebui vazut de ce a curs. Trebuie sa fie o cauza.

| sierra1 a răspuns:

In timp, paradești motorul (caz fericit)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se uzeaza mult motorul.
In viitorul apropiat, te poti astepta la martor rosu aprins in relanti (presiune scazuta - cuzineti uzati), consum mare de ulei si emisii prea mari pentru a trece ITP-ul.
In general la schimburile de ulei curge mai putin, pentru ca o parte ramane in rampa si in filtru. Dar asta inseamna ca din 3.5 litri scoti undeva pe la 3, nu mai putin.

| Xmen22 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ultimul schimb de ulei a fost facut in tomana lui 2020, masina nu a facut 10.000 km, era timpul sa il schimb, mi s-a parut ca a iesit putin ulei.

| Crackman a răspuns:

Pai il gripezi si cauti unul nou