| RaulBMW a întrebat:

Cum faci sa puste toba de la masina cand o turezi? Dau funda

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Ca sa faci sa scoata flacari si pocnituri la toba finala trebuie sa scoti catalizatorul si sa fie cat mai dreapta teava si fara toba fara nimic care sa incetineasca gazele. Adica fara site fara nimic. Cand te prinde politia adio carnet.

Acuma daca e goala toba si dreapta pusca nonstop. Ca sa controlezi pocniturile sa apara doar cand lasi acceleratia si nu nonstop incetinesti putin gazele, incerci manual tot adaugi site pana gasesti raportul optim.

Daca sunt prea multe obstacole (toba standard) nu apar pocnituri.

Daca sunt cateva obstacole (toba modificata) apar pocnituri controlate.

Daca nu exista deloc obstacole apar pocnituri nonstop si suna ca o drujba sau ca formula 1 numai foc la toba si nimic interesant.

Pocniturile exista la benzinare pentru ca au combustie interna, adica explozie. Oricum pistonul scoate la toba flacari si pocnituri rezultate in urma exploziei dar toba le oprea (catalizatorul opreste focul si toba reduce pocniturile si zgomotul). Daca e toba goala castigi un 5% putere la masina. Adica daca cu toba aveai 100 cai fara toba ai 110. Cu toba modificata un 105.

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La moroarele moderne nu se mai poate face asta.

| DryIce a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

E adevarat ca au senzor antipoluare si iti taie gazu si nu mai poti tura deloc pana nu repari toba laughing am patit eu. Trebuie sa scoti sau sa faci bypas la senzor din computer sau din sigurante.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru DryIce):

Nu, de altceva e vorba. Motoarele cu carburator nu intrerup alimentarea daca iei contactul. Manevra se facea turand motorul si luand contactul. Amestecul de gaze absorbit nu ardea in cilindri si ajungea in esapament. Aproape de turatia de relanti inainte de a se opri motorul pui contactul, da scanteie si gazele acumulate in esapament explodeaza. Rateurile in esapament au drept cauze si defectiuni dar soferii foloseau tehnica ca sa sperie femeile pe strada. Cand faceai asta la un camion de peste 5 L cam trosnea nu era de gluma dar mai exploda bucati si cate o toba daca era mai veche. La masinile de azi se taie alimentarea odata cu contactul, nu mai e loc de glume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune o banana.

| ExprimareLibera a răspuns:

Ii dai gauri