| Andreiqwe a întrebat:

Doresc sa îmi cumpar o masina. Din cate am inteles nu este indicat sa o achizitionezi fara certificatul fiscal pe loc. Dacă mă duc sâmbăta sau duminica pentru a o cumpara cum poate sa imi dea fiscalul, fiindca la taxe si impozite e inchis? Se poate sa il scoată inainte sa încheiem tranzacția?
Multumesc.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vanzatorul poate obtine certificatul de atestare fiscala in oricare zi lucratoare din saptamana respectiva, acesta este valabil pana la sfarsitul lunii.

| Andreiqwe explică (pentru Ioandelasal):

Chiar dacă inca nu este facut contractul de vanzare-cumparare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreiqwe):

Chiar daca nu este incheiat c.v.-c.

| antimulte a răspuns:

Se poate sa il scoata si pe loc, contra unei taxe de 104 lei, dar trebuie sa te duci la taxe si impozite in timpul programului cu publicul. Daca nu vrea sa plateasca taxa respectiva, se elibereaza si gratis, dar dureaza pana la 45 de zile. Oricum, ca sa fi linistit, si sa iei masina de sambata, nu ii da inca toti banii ceruti pe masina pana nu vine cu fiscalul. Altii au luat teapa cu chestia asta, daca ala are mai multe masini sau proprietati, si are 4000 lei restante, chiar daca ai cumparat masina de la el nu poti sa il obligi, legal vorbind sa isi plateasca toate impozitele si restantele la toate proprietatile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poate sa il scoata inainte sa existe contractul de v-c

| Frank51 a răspuns:

Certificatul fiscal se scoate in urma vanzarii, cu ajutorul contractului de vanzare-cumparare. Din pacate nu ai nici-o certitudine ca respectivul se va tine de cuvant, doar daca il cunosti.

Daca stai aproape de el, poti merge la primarie sa verifici daca are datorii la stat, cel mai sigur daca are nu vei vedea nici-un fiscal.

| sskrillex96 a răspuns:

Va putea sa scoata fiscalul abia dupa ce ati facut contractul de vanzare-cumparare.
Nu accepta sub nicio forma sa cumperi masina fara fiscal pe loc! Eu am facut greseala asta

| Andreiqwe explică (pentru sskrillex96):

Asa o sa fac. Mă refer la faptul că doresc certificatul pe loc. Nu la greseala.

| Andreiqwe explică:

Nu il cunosc. Mă gândesc sa vb cu el si sa ma duc intr-o zi lucrătoare pentru a putea rezolva cu totul. Sunt si persoane care iti dau certificatul dupa 2 3 zile cand il scot dar nu vreau sa risc.