| claudiu96 a întrebat:

Exista oameni care sunt platiti sa conduca masini experimentale sau concepte si sa isi zica parerea despre masina? Daca da, cum se numeste meseria?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pilot de probe

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista, se numeste pilot de incercari sau ceva de genul, fiecare marca de masini are 1-2 oameni care fac treaba asta si e vorba de oameni cu f multa exprienta in domeniu

| neutrino a răspuns:

Pilot de incercari.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exista.
Cea mai bine platita cred ca e cea de prezentator, la emisiuni gen Top Gear, Promotor...
Dar pe langa aspectul fizic, vocabularul, dictia si ce-i mai trebuie oricarui jurnalist/prezentator TV, iti trebuie o experienta cat mai mare in domeniul auto, de preferinta un palmares ceva in pilotaj la raliuri sau alte curse auto.
Nu cred ca poti ajunge pe un asemenea post, dintr-un simplu sofer de masini personale.

| UnDezaxat a răspuns:

Realizezi ca firmele care produc masinile astea nu iau orice boschetar de pe strada sa le conduca prototipul, nu?