| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Hei daca vreau sa fac scoala de soferi de 16 ani (B1) pot conduce si atv pana in 125cm3?. Trebuie sa fac si alte categori sau pot face direcr B1. Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoria B1 nu este, in principal, pentru masini ci pentru ATV si poti conduce unul cu capacitatea cilindrica a motorului de pana la 125 cmc, desi Codul rutier nu prevede capacitatea cilindrica la aceasta categorie, doar greutatea si puterea motorului, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Daca ATV-ul se incadreaza in cele 2 caracteristici il poti conduce legal pe drumurile publice, indiferent de CC a motorului.
Scoala de conducere se poate incepe de la 15 ani si 9 luni iar examinarea se sustine dupa implinirea varstei de 16 ani. N-ai nevoie de alta categorie inainte.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru Ioandelasal):

Deci am gasit acest atv :https://www.olx.ro/......1Ypp5.html promoted

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru UnAltAnonimCelebru):

Acest atv poate fi condus pe categoria B1?

| Ioandelasal a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Nu pot sa spun, nu da cele 2 caracteristici tehnice: greutate si putere motor. Da-le un telefon si vezi greutatea si puterea motorului si apoi afli daca se incadreaza la categoria B1.

5 răspunsuri:
| Pufan_Alexandru_Eugen_1996 a răspuns:

Daca vrei sa dai pentru permis de atv iti trebuie niste acte de la primarie si sa dai un test.
si nu conteaza cati cm3 are atv-ul poate sa fie si mai mare de 125. .
b1 e pentru masina laughing
si daca dai pentru b1 la 16 ani nu ai voie sa conduci masina care sa aiba motorul mai mare de 1000cm3 (adica e mai bine sa mai astepti 2 ani si nu mai ai stres iti iei si masina cu 6000 cm3 ca nu mai zice nimeni nimic laughing )

| suntserios a răspuns (pentru Pufan_Alexandru_Eugen_1996):

Stii tu vorba aia... daca taceai filosof ramaneai?
Nu am vazut atatea aberatii intr-un raspuns de mult timp pe TPU. Serios acum, daca nu ai nici cele mai mici notiune despre codul rutier de ce insisti sa iti dai cu parerea si sa induci omul in eroare?

Pentru permisul de conducere nu se iau acte de la primarie si se da examen la politie nu test.

Conteaza cati cmc are atv ul si ce putere are motorul si ce greutate are acesta ca sa se poata incadra la b1.

b1 nu are restrictii de marime a motorului ci doar de putere... numai tu stii de unde ai scos acei 1000cm3. Ti au venit pe loc sau ai dat cu zarul?