| Anonimaaaxgar a întrebat:

Hei TPU, îmi puteți spune și mie câte filtre sunt în instalația de alimentare a unui motor cu aprindere prin compresie?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. sita in rezervor, la sorb
2. filtru de motorina in compartimentul motorului, inainte de pompa de injectie.
Si cam atat, poate in rare cazuri mai exista o sita la intrarea in pompa de injectie, dar nu prea.

| Anonimaaaxgar explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am auzit că ar fi filtrul decantor, filtru sită, filtru brut, filtru fin, filtru primar și filtru secundar astea auzisem eu și nu știu dacă mai există altele

| alex495 a răspuns:

Filtrul de combustibil atat

| QElenaBoghiu a răspuns:

Instalatia de alimentare a motoarelor cu aprindere prin compresie
1- rezervor de combustibil; 2- pompa de alimentare;
3, 4- filtre de combustibil; 5- pompa de injectie;
6- injectoare; 7- filtru decantor;
8, 9, 11, 12- conducte de joasa presiune;
10- conducte de inalta presiune;
Partile componente ale instalatiei de alimentaire a motoarelor cu aprindere prin compresie sunt:
-rezervorul de combustibil
-pompa de alimentare (pompa de combustibil)
-filtrele de combustibil
-pompa de injectie
-injectoarele
-regulatorul de turatie al pompei de injectie
-conductele de joasa si inalta presiune

Răspuns utilizator avertizat