| anonim_4396 a întrebat:

La ce se referă când spune" la variante prețul este de ....sau schimb cu variante (este legat de mașini) mersi!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La schimburi.
Adica la schimburi, considera ca masina valoreaza mai mult, de obicei.
Pentru ca daca o vinde pe bani, o da la pretul pietei, pe cand la schimb, ia in calcul de obicei si investitiile facute in masina.
Exemplu: daca eu iti dau masina cu 4 cauciucuri noi, distributie si ambreaj noi, iar masina ta are 4 cauciucuri uzate si ambreaj mai vechi, deja e diferenta de minim 300 de euro intre noi, datorita investitiilor facute de mine, de care o sa beneficiezi tu, daca iei masina.
Daca vii sa-mi cumperi masina cu bani, nu prea pot sa-ti bag aia 300 de euro peste pretul pietei, ca nu mi-o mai cumpara nimeni.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pe scurt, sa zicem ca masina X este evaluata de proprietar la 4000€.
Ei bine, 4000€ este mai mult decat pretul pietei, iar el daca vrea sa o vanda la bani trebuie sa o lase la un pret mai accesibil, si el asa, o lasa la 3500€ pentru a o da mai repede la bani.

Dar cand e vorba de schimb, pretul masinii e mai apropiat de valoarea acesteia.

Acum, personal, imi pare o mare prostie asta.
Pana la urma, si masina aia care o oferi la schimb dupa mine, ii creste "pretul" la variante.

| siriusblack98 a răspuns:

Adica la primul de obicei cand auzi despre o masina ''la variante pretul este de'' o sa fie mai scumpa la schimb cu alta masina.De la 5k euro sa zicem daca vine unu' si-i spune ''hai sa facem schimb'' masina lui va fi la pretul de 7k euro ramanand sa mai dea o diferenta daca cealalta masina este mai buna.Si schimb cu alte variante adica accepta sa faca schimb de masina cu altcineva, nu doar bani.