| aaa10 a întrebat:

La examenul auto ce înseamnă nerespectarea regulilor de executare a depășirii in situații interzise?

2 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

LOL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca situatia interzice depasirea, nu ai voie sa depasesti. (adica pe linie continua, in apropierea trecerilor de pietoni cale ferata, pe pod etc ). Nerespectarea regulilor la depasire (cand e voie sa depasesti ) inseamna : sa nu semnalizezi, sa nu te asiguri in oglinda, sa nu ai suficienta distanta fata de cel pe care il depasesti cand faci manevra, sa nu semnalizezi revenirea pe banda dupa ce termini depasirea)