| emoboy a întrebat:

La o masina cu carburator cum pot creste puterea fara turbo, nos? Daca maresc amestecul?

7 răspunsuri:
| alexandru04 a răspuns:

Depinde de masina.ca daca vrei mai multa putere pui in carburator dublu.in 1 faza. apoi sunt multe alte chestii care merg facute da nu te gandi ca o faci "BMW sau Mercedes" dupa acele mici modificari

| Vlad9371 a răspuns:

Hai ca itispun eu cum sa mai pui vreo 100 sau mai mult de cai putere dar daca nu ai bani nici juma de cal putere nu o sa pui. Deci: ai 2 variante: 1. ori schimbi motorul si iti pui un motor mai mare sau 2. poti inlocui componentele de baza ale motorului care indeplineste mai multa putere adica poti inlocui partile turbosuflante, unitatea de racire a motorului si filtrele de aer. Aici tiam spus asa in general ca sa-ti spun mai detaliat zi-mi tipul de masina, din ce an e si cam cati cai putere are. ok?

| Vlad9371 a răspuns:

Aaaa uitasem sa-ti spun ca da ceva: stii ca sunt 2 tipuri de tobe: de alea sooooper groase care scot un sunet ragusit si de alea subtiri. Daca o sa iti schimbi toba cu una de aia subtire sport o sa ai in plus vreo 5 cai putere dar ca sa ai acesti 5 cai putere (sau mai mult nu stiu exact 5-10) trebuie sa schimbi toba toata adica de unde incepe tubul tobei.

| Vlad9371 a răspuns:

In ce sens te referi? Ca nu m-am exprimat bine? laughing scuze frate dar nu prea o am cu gramatica.

| grafa a răspuns:

Frezezi din volanta, schimbi evacoarea cu una mai mare, pistoane cocosate cam astea ar fi.

| grafa a răspuns:

Vlad9371 ai fost maxim cu tobele, jur rolling on the floor) mor de rasrolling on the floor)

| iulian_7562 a răspuns:

Dai gazu pina sare pedala