| Bariel a întrebat:

Merita Yamaha Tenere 700 10k e? Mie imi place foarte mult motocicleta dar mi se pare cam mult pentru banii pe care îi castigi pe luna in Romania. Sa mai astept cativa ani ca sa o iau la mana a 2 a, sau chiar merita sa o iau nou nouta?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Lucrul nou e lucru nou vechiul e vechi.
Mereu o sa fie unii care or sa comenteze ca da e mai ok sa mai astepti ca nu stiu ce, ca ei au avut case sh, masini sh, multi chiar si haine sh, dar asa cum mancarea nu o cumperi sh, daca ai posibilitate si iti place un lucru nimic nu e mai bun ca acel lucru nou.
Nu pot decide eu sau altcineva pentru tine, mie nu imi plac motocicletele de ex. si daca iti zic nu iti lua si mai apar doi ca mine, tu trebuie sa faci ca noi?
Dar modelul asta nu e de ala de te cateri pe munte? Sunt destui in Romania cu motoare de genul asta (sh sau noi nu conteaza) care le ambaleaza pe sosea si suna ca dracu, imi e si sila de ei, astea nu-s facute cel putin asa gandesc eu constructiv sa mergi pe sosea cu ele, cu acele articulatii cu acele roti, bine se poate merge pe sosea dar nu-s gandite pentru asta, e ca si cum ai face naveta zilnic cu o masina modificata pentru off-road, sau ca desteptii aia care merg prin gropile din soselile patriei cu masinile tip stance sau mai stiu ce modificari in care masina vine la 1 cm deaspura soselii.

| Bariel explică (pentru Simpatic):

E motocicleta dualsport pentru aventura, adica se descurca si pe offroad si pe strada. Stiu ce zici, dar nu e enduro sau cross, si nu am sa i schimb esapamentul ca nici mie nu imi place sa buruie asa tare, + ca o toba calumea costa o avere

| Simpatic a răspuns (pentru Bariel):

Nu ma pricep la motociclete de aia am si facut greseala de a incurca pe astea care merg si pe strada cu alea de enduro de ex. ca vorba aia tot romanul cunoaste doar motocicletele sport ca alea iti iau ochii si mai ales auzul, dar eu le urasc pe toate, da-mi o masina cu cuplu mare si-s cel mai fericit happy

| Bariel explică (pentru Simpatic):

Eu vreau o motocicleta pentru ca te deplasezi mult mai rapid si eficient prin aglomeratie, mai e si faptul ca sunt dependent de adrenalina. Dar sunt pasionat si de masini, masina pe care o vreau de mic este dodge challenger sau hellcat, totusi nu mi o pot permite prea curand

| Simpatic a răspuns (pentru Bariel):

Adrenalina asta nu e buna pe soselile noastre, nu de alta dar acum au permis toti ciudatii si tampitii, e un risc pe care ti-l asumi cand te urci pe motocicleta, pentru ca majoritatea soferilor nu stiu sa conduca in prajma motocicletelor, majoritatea nu stiu sa conduca de nicio forma, nu respecta regulile de circulatie, taie linia continua, nu stiu sa semnalizeze cand schimba directia de mers, nu stiu multe, iar voi cu motocicletele mai lipseati din acest haos.

"masina pe care o vreau de mic este dodge challenger sau hellcat"
Astea nu-s masini de Romania, ele de fapt sunt gandite pentru strazile in linie dreapta din SUA, nu zic ca nu sunt cateva astfel de modele si in Romania, dar din ce imi aduc aminte de pe la emisiunile cu si despre masini, cel putin acest hellcat este o masina gandita pentru drag race, genul de masini care nu au si nu au avut niciodata stabilitate pe curbe asa cum au masinile europene, astea europene cum sunt porsche de ex. au tot felul de sisteme avansate de mentinere a stabilitatii si controlului+tractiunii, pe cand muscle carurile astea le vad ca pe masini cu forta bruta aspect agresiv si sunet placut dar sunt genul de masini pe care le duci pana la un circuit pe platforma, nu-s masini de a fi conduse zi de zi, cel putin nu aici in tara asta si oricum sunt masini care putini si le permit datorita costurilor lor cat mai ales impozitului anual si taxelor.
Chiar daca pe la tv vedem adesea acesti monstri condusi pe pista
(circuit) sa nu uitam ca sunt conduse de piloti profesionisti, aici cu 800 de cp si tractiune spate (un exemplu) trebuie sa conduci precum posesorii de bmw fara xdrive iarna adica cu morcovul in fund, incet.
Deci iarasi masini cu mult cuplu motoare mari si multi CP nu isi au rostul pe soselile din Romania.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca o poti intretine de ce nu? Doar ca riscul de accident e mai mare cu motoreta