| anonim_4396 a întrebat:

_Pareri Volvo S40/ V40 v.s. VW Golf 4
`confort
`siguranta
`pret achizitie
`consum
`pret piese
`fiabilitate
`daca bugetul este de maxim 3000 euro, merita sa cer cartea service?

Răspuns Câştigător
| sir sanjei a răspuns:

V0 de departe peste golf4.
Consum in functie de motorizare si talpa pe care o ai.
Pret piese aproximativ asemanator
Fiabilitate Volvo e peste VW
Cat despre cartea service, gandeste-te ca sunt masini vechi de aproape 20 de ani, cu muuuulti km dati inapoi. Ce trebuie sa te intereseze este sa aiba compresie buna, sa functioneze toate butoanele, sa nu fi fost implicate in accidente foarte grave, sa aiba o stare generala buna.
Daca nu te uiti la consum, ti-as recomanda V40 T4.

Si ultima parte, siguranta. Volvo e lider mondial la capitolul siguranta. De fapt cand zici Volvi zici siguranta. Aproape ca sunt sinonime.