| ady4ever888 a întrebat:

PE data de 26 octombrie anul asta implenesc 18 ani si as vrea sa stiu daca pot sa dau de permis auto categoria B la inceputul verii..acuma in iunie.
Din cate stiu eu trebuie sa ai 17 ani si 9 luni ca sa poti incepe, insa pentru mine e prea tarziu pentru ca incepe scoala si nu o sa mai am timp...

Exista vreo posibilitate sa-l dau mai devreme?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar scoala o poti incepe la 17 ani si 9 luni, testele se dau dupa implinirea varstei de 18 ani. Nu exista nici o posibilitate sa-l dai mai devreme.

| pwp a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar ''sala' o poti da inainte?

| JohnnyBi a răspuns (pentru pwp):

Care parte din " testele se dau dupa 18 ani" nu o intelegi? teste = sala + oras. sau proba teoretica + proba practica. ai in buletin 26 octombrie data de nastere, nu poti da nici macar pe 25 proba teoretica. aia inseamna DUPA implinirea varstei. adica de pe 26 incolo. asta fiind data de nastere a celui ce a facut topicul

| ady4ever888 explică (pentru JohnnyBi):

Nu ma deranjeaza sa dau examenele dupa 18 ani....eu ma refer la orele de condus si teoria...Pot sa le fac inainte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru pwp):

In limbaj popular "sala" inseamna testul teoretic si nu-l poti da inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru categoria pe care o vrei, pentru B dupa 18 ani.
Ti-am spus ca scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei.

| JohnnyBi a răspuns (pentru ady4ever888):

Cum zicea si Ioan: poti incepe scoala cu 3 luni inainte de implinirea varstei necesare pentru categoria aleasa. adica 17 ani si 9 luni. iti faci toate actele, legislatia, practica si pregatesti dosarul. o data cu implinirea varstei de 18 ani depui dosarul si dai examenele

8 răspunsuri:
| Florian20405 a răspuns:

Poti sa faci scoala si la 17 ani linistit, dai examenul cand ai 18 ani. Daca nu ma insel am auzit ca poti da examenu si la 17 ani dar iti trebuie un insotitor sa aiba peste 35 de ani.

| addryanboss a răspuns:

Poti sa faci scola in vara si sa il dai cand faci 18 ani

| DFA1 a răspuns:

Poți începe cu chestionarele, astfel când vei împlini 18 ani vei avea siguranța trecerii probei teoretice. Dacă te duci la o școală de șoferi, îți vor da toate detaliile, fiecare poate avea politica proprie de acceptare a candidaților(un candidat tânăr poate cauza pagube școlii prin 'evenimente'). Eu unul am făcut școala la 17 și 11 luni, se poate face deci până în 18 ani dar nu știu cât de devreme.