| Gogu06 a întrebat:

Poti trece cu autoturismul printr-o balta daca apa iti trece peste capota, este un filmulet pe youtube(cocalarul cu touareg)? In filmuletul respectiv, incearca unu cu un nissan pathfinder si ii iese dar ala cu touaregul ramane in mijlocul baltii? De ce? Conteaza soferul sau masina?

3 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Conteaza sa nu iti intre aer in admisie. pe esapament poate sa intre pentru ca gazele de evacuare au si ele o forta cu care sunt evacuate din motor si astfel nu intra apa. Doar pe la admisie poate sa intre.

| Serban_Alexandru_1995 a răspuns:

Conteaza unde e toba de esapament. Daca evacuarea e sus atunci no problemo. Daca evacuarea sta in apa apa poate intra prin orificii si bloca caile de evacuare ceea ce duce la oprira motorului.

| suntserios a răspuns (pentru Serban_Alexandru_1995):

Nu conteaza doar evacuarea, conteaza tot motorul, pe unde trage aer, daca intra apa in blocul motor, daca se face vreun scurt samd