Întrebare recomandată | Prince_Pyckolo_1992 a întrebat:

Sall TPU,, sunt bune cauciucurile second hand?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Depinde de vechime, de gradul de uzura si de marca.
In principiu, atunci cand cumperi anvelope noi, ele sunt noi pentru o vreme, dar cu timpul devin uzate happy. De aceea eu cand am de ales intre o anvelopa Barum noua si un Michelin second hand in stare buna, o voi alege pe cea de a doua. Dupa mintea mea e mai bine sa circul 3 ani cu o anvelopa uzata dar de buna calitate, decat 1 an cu o anvelopa Barum noua si 3 ani cu aceeasi anvelopa uzata si de proasta calitate.
Daca in schimb iti permiti un set de anvelope premium noi noute, este evident ca vor fi mai bune decat unele uzate.

| marcous a răspuns (pentru regis):

Ce parere ai despre anvelopele all season Nokian?

| AgathaRo a răspuns (pentru regis):

Am anvelopele Barum si sunt foarte bune si multimit de ele, cu toate ca le-am pus in Germania. Continental le fabrica

| regis a răspuns (pentru marcous):

In general am o parere proasta despre anvelopele all seasons, eu preferand sa le spun "no season". Despre brandul Nokian am insa o parere foarte buna, mai ales daca vorbim de anvelope de iarna.

| regis a răspuns (pentru AgathaRo):

Nu am spus ca Barum este o anvelopa proasta, insa evident este o anvelopa low-cost, deci nu poate fi comparata din punct de vedere calitativ cu una din segmentul premium. La fel cum un posesor de Logan, de exemplu, este foarte multumit de masina sa, care sa recunoastem, este o masina foarte fiabila, insa nu poate fi comparata cu un Mercedes, care si costa de 4 ori mai mult.
Si este cam mult spus "Continental le fabrica", Barum ramane un brand ceh, chiar daca acum face parte din grupul Continental, la fel cum Logan este fabricat de Dacia, chiar daca pe portbagaj scrie "by Renault".

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este în funcție de uzură.
Pa, pa.

| NevastuicAaA a răspuns:

Na...ce intrebare.
Depinde de model, de starea lor...

| MrSoapte a răspuns:

Depinde de uzura

| marcous a răspuns:

Nu este de joaca cu cauciucurile. Decat sa risti o explozie de pneu, sau sa ti se descalte de pe jante, mai bine dai cateva milioane in plus. Viata valoreaza macar atat, nu?

| radugeorge25 a răspuns:

Depinde de model...de starea lor... daca sunt uzate

| theionika a răspuns:

Depinde de calitatea si marca lor

| perfectsmile12345 a răspuns:

Sunt bune, dar sunt unele uzate crapate etc.

| bossulbossboss a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuu

| Azeer a răspuns:

Depinde de vechimea cauciucurilor, si nu numai, depinde si de intretinerea la care au fost adoptate, de exemplu, daca au fost intretinute bine si au o vechime de cel mult 3 ani sunt excelente, dar daca au fost supuse opusului acestora, sunt de proasta calitate!

| miukill111 a răspuns:

Da, cred

| kesu0 a răspuns:

Trebuie sa fi atent la starea lor. in general da!

| Rares2903 a răspuns:

Depinde de cat de uzate sunt..de vechimea lor, de marca. Eu te sfatuiesc sa iti cumperi anvelope noi. Te bazezi pe ele.