| Oopen a întrebat:

Salut, am observat anumite masini care folosesc un schimbator de viteze mai deosebit, ce vreau sa spun prin deosebit. Pai de fiecare data cand schimba treapta se aude un sunet foarte 'tare'. Voiam sa va intreb daca sunt legale si de unde as putea sa achizitionez astfel de sistem. Deasemenea voiam sa va intreb daca sunt compatibile pe toate masinile sau exista anumite cerinte.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In ce sens tare? Caraie, paraie?

| ombladon a răspuns:

BOV-ul scoate un sunet frumos, care nu este prea "agresiv", deci nu cred ca despre el este vorba.Probabil se refera la Anti Lag System, desi nici el nu are legatura cu schimbatul vitezelor. https://www.youtube.com/watch?v=R3vJi2X_glM

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legatura cu schimbatorul, are legatura cu turbina si se numeste blowoff valve

| simpluone a răspuns:

Salut. Este vorba the blow-out valve, sper ca am scris corect. Este o valva care by-pass-eaza turbina de aer a motorului datorita actionarii ambreiajului si scaderii cererii de putere a motorului (functionare in gol), creand astfel un "jet" de aer puternic care iese pur si simplu printr-un orificiu in atmosfera. Nu este un sistem anume ci este caracteristic motoarelor puternice supraalimentate cu aer (cele cu turbocharger).