| anonim_4396 a întrebat:

Salut am un BMW e46 si am probleme cu casetofonul (tin sa mentionez ca am casetofonul original al masini ) la inceput citea toate CD-urile, mai tarziu nu citea decat CD-urile originale, iar acum nu mai citeste CD-uri deloc. Ma poate ajuta cineva?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil necesita doar o curatare, sunt cd-uri speciale pentru curatarea capului de citire cu laser, pe care in timp se mai depun impuritati. Dar cel mai indicat ar fi sa mergi la o firma care repara playere, televizoare si alte electronice, deoarece mai exista posibilitatea sa se fi slabit acel laser, insa poate fi reglat sau in cel mai rau caz inlocuit.
Si ca un sfat suplimentar: scrie cd-urile intotdeauna la viteza foarte mica (4x), dureaza mai mult scrierea, insa playerul le va citi mai usor, la fel ca si pe cele originale.

| BassHunter13 a răspuns:

Trebuie curatat blocul Optic...Nu incerca cu CD de curatat ca mai rau ii dupa... Daca te pricepi poti sa o faci si tu.Dar mai bine du-te la unu care stie ca exact asa am facut si eu! Si acum nu mai am treaba.Pot sa fac cd la cea mai mare viteza ca tot le citeste! Succes!

| FPI a răspuns:

Incearca la un electrician sa vezi poate nu mai face contact sau poti incerca un cd cu perii pentru curatit ii in jur de 15 lei la unchi-meu ii facea figuri si am bagat un cd pentru curatit si gata a mers...

| SoloPC a răspuns:

Poeate ca ai bagat 2 CD-uri unu peste altul si nu mai citesti. ori chiar s-a stricat!

| yonutzzz95 a răspuns:

Du-te cel mai bine la un electricean

| MariusN1 a răspuns:

Salut. am avut si eu probleme cu casetofonul original al masini in trecut inainte de al schimba si era de la mufa din spate; scoate usor casetofonu, deconecteaza si reconecteaza la loc mufa iar daca nu merge cumpara alta noua. Daca nici asta nu merge probabil s-a stricat senzoru care citeste cd-ul cand il bag inauntru, app radio merge?