| NissanNavara a întrebat:

Hei TPU am o problema cu calculatorul, nu mai imi citeste CD-urile si nici DVD-urile. Pana de curand le citea fara probleme dar acum nu. Nu le mai invarte, nu se mai aude nici un zgomot si nu apare nimic in my computer. Ma puteti ajuta? Dau funda celui mai bun.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul la întrebarea ta, precum rezolvarea complexă e deja dată:

http://www.tpu.ro/......mic-pe-el/

| NissanNavara explică (pentru anonim_4396):

Nu reusesc! te rog da-mi id de mess sau cum putem lua legatura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NissanNavara):

Dacă nu îl detectează în BIOS, nu are cum să îl folosești în sistemul de operare (nu e plug&play) deci necesită atenție hardware sau eventual schimbare.

Intri in BIOS apasand, nu tinand apasat (pac-pac-pac, eng: press the button, not hold) butonul DEL sau F2 (conteaza de placa de baza).
Odata intrat in BIOS, vezi la meniul principal MAIN sau Peripherals Device (acolo unde ai notat si hardul) - http://imageshack.us/photo/my-images/59/dsc00274zs.jpg/

Dacă vezi hardul (înseamnă că e IDE sau ai Sata Raid off) și atunci trebuie să tragi un ochi în unitate! - dacă atât hardul cât și unitatea optică e pe IDE (bandă lată gri) atunci ai nevoie de jumper (piese mici care închid un circuit) pozitionat altfel (una master, cealalta slave).
Dacă sunt pozitionate fiecare pe bandă individuală și tot nu merge (și în trecut a mers, atunci sistemul necesita atenție hardware (cineva care se pricepe) sau schimbată unitatea optică.

[legătura o ținem aici, add nu dau decât dacă ne cunoaștem personal, sorry]

Răspuns utilizator avertizat
| Ax3LdeV a răspuns:

Ai facut ceva modificare mai nou? Cand intri in bios sau la meniu de bootare f8 iti apare unitatea cd/dvd?

| Own3r a răspuns:

Du-te la un specialist.Probabil e o problema cu DVD-Writer-ul

| FlooPp a răspuns:

Salut,ar putea sa fie o problema cu laserul care citeste Cd, sau pur si simplu este mult praf acolo, sau ai dezinstalat tu ceva ce nu trebuia.
Oricum du-te cu el la un specialist el va stii ce sa faca.