| BucurDenisAdrian a întrebat:

Salut! Am un Opel corsa c 1.2 benzina 2003.Nu dau prea multe detalii cum dat am reușit să sparg bloc motor și baie, mecanicul mi-a spus că e mai ieftin sa iau un motor nou decât să iau bloc motor separat, plus că s-ar putea să am inca alte câteva lucruri stricate pe interior (semering etc).Mi-a zis că prețul ar varia intre 30 și 35 de mil cu tot cu mana de lucru garnituri, schimb (că-l faci automat daca schimbi motorul), pompa de apa că și aia are probleme etc. Daca îl schimb înseamnă încă cateva milioane la rar că am schimbat motorul și trebuie omologat.Merita sa fac această investiție sau iau banii ăștia mai pun peste și îmi iau alta mașina direct?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"motor separat... a zis că prețul ar varia intre 30 și 35 de mil"

cu șapte sute de euro, iei altă mașină cu totul!

| Freya1 a răspuns:

Un motor ar veni în jur de vreo 600 de lei, dar da, manopera plus alte piese costa și în fine.Plus ca la rar trebuie sa îți fie toate în regula.
Părerea mea e ca dacă poți sa stai un pic fără mașina (dacă nu ai alta), sa o dezmembrez pe asta și caroseria sa o duci la fier vechi.Aduni bani pe care ii scoți de pe ea, plus ce mai pui și îți iei altceva.
Pe o mașină pentru dezmembrat, nu poți sa ceri mai mult de 1300 sau maxim 1500 de lei mai ales ca pe la motor e totul varza.Asa pe bucăți poate iei mai mult.

| carevaescu a răspuns:

Motor nou nu ai cum sa gasesti, doar sh. Pretul cerut este bunicel pentru ce implica. Daca alegi sa păstrezi masina, urmează sfatul mecanicului.

Daca iti poti cumpara o masina cu o vechime de nu mai mult de 10 ani, ar fi fost o optiune buna inainte de inflatie...acum...norocul tau, poate gasesti.

Masinile de 20 de ani necesita mentenanță continua, mai ales daca o folosesti des.

Daca o folosesti doar ocazional, se pune altfel problema.

Bafta orice ai alege!