| winter a întrebat:

Salut, de ceva timp mi-am luat o masina si urmeaza sa o declar la politie. Ei bine eu as vrea sa-i schimb si numerele de inmatriculare, in afara de hartogaraia de foi pentru declarare mai trebuie ceva in plus? Vechile numere sunt tot negre dar sunt cam indoite-mototolite.

Răspuns Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Programare la biroul de inmatriculari.
2. Contracte V-C si fisa de inmatriculare, vizate in primul rand la primaria vanzatorului, apoi la primaria ta.
3. Copie dupa buletinul vanzatorului, si copie dupa buletinul tau
4. Certificat de inmatriculare si carte de identitate vehicul
5. Chitanta de la CEC sau posta, pentru certificat de inmatriculare
6. Cerere de inmatriculare (tipizat).
7. Asigurare RCA incheiata pe numele tau, pentru inmatriculare (pui copie la dosar).
ITP-ul trebuie sa aiba valabilitatea mai mare de 6 luni la momentul inmatricularii, altfel nu ti se accepta inmatricularea; daca are valabilitatea mai mica, te duci inainte de inmatriculare, si il reinnoiesti.
Numerele de inmatriculare le poti pastra numai daca sunt din acelasi judet ca si domiciliul tau, iar vechiul proprietar nu intentioneaza sa le rezerve pentru el.
Te duci la biroul la care ai programare, depui aceste acte, si iti spune cand sa vii dupa ele. Daca schimbi numerele, le predai acolo pe cele vechi. Termenul de asteptare poate fi o ora, poate fi o saptamana. Depinde cat de prost se misca functionarii din zona ta.
Cand primesti actele inapoi, ti se da doar cartea de identitate completata cu datele tale la rubrica cu proprietari, o foaie ce inlocuieste certificatul pe o perioada de 15 zile, si noile numere, daca le-ai predat pe cele vechi.
Dupa cateva zile, vine prin posta certificatul de inmatriculare, si trebuie sa distrugi dovada (o rupi si o arunci).
Eu am cumparat la sfarsitul lui iulie o masina, am prins loc programat abia pe 23 octombrie, am predat atunci numerele si actele, si abia pe 26 octombrie am primit inapoi cartea de identitate + noile placute de inmatriculare. Pe 25 octombrie a fost procesata inmatricularea.
In judete mai civilizate, numerele se elibereaza aproape instant.

1 răspuns:
| mariusglody a răspuns:

Nu conteaza cum sunt numerele, daca vrei sa iei altele astea de pe masina le dai la fostul proprietar si pe ala il intereseaza ce face cu ele. Tu la ghiseu ii spui aluia ce numar vrei si aia e
Sunt cateva hartii nu multe insa ai grija sa fie contractul de vanzare cumparare cum trebuie, mai noi fiscalul se trece pe contract vanzare cumparare adica stampila semnatura etc. Toate alea pe contract, sa fie toate datele aluia trecute corect ca te intoarce ala de la ghiseu inapoi
In rest bafta la inmatriculat
Vezi ca o sa primesti o dovada la certificat
Certificatul vine dupa 4, 5 7 zile prin posta