| Daniel235 a întrebat:

In ultimul timp au inceput sa ma pasioneze foarte mult masinile, si am inceput sa intru in domeniul lor.
Si mai mult ma intereseaza modelele mai premium, in special Mercedes / Bmw / Audi.
Care credeti ca este mai ieftin de intretinut? Cu tot cu impozite, cat si consum. Si care este mai calitativa? Voi ce ati alege?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se zice ca mercedes e cea mai fiabila masina in ziua de azi. In top sant marcile japoneze urmate de astea nemtesti mercedes bmw si audi. Parerea mea si sincer cel mai mult imi place Audi, combina eleganta cu sportul si au facut masina ideala A5 din 2014 am de gand sa o cumpar anul viitor cu 3 usi si un pret destul de bun (poate mai scade putin acum costa 25000€ dar stiu ca masina aia ma tine o viata intreaga) are aerodinamica joasa, interior elegant... https://www.youtube.com/watch?v=MhoqEuZ-vwQ

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea ta este total irelevanta. Vorbim despre 3 marci de masini care au zeci de modele la vanzare... logica simpla zice ca nu ai compara... ca doar nu o sa compari A classe cu seria 7 la calitate, consum, impozite.

Vino cu modele concrete si atunci are logica ce intrebi

| relian a răspuns:

Toate sin bune, iar preturile la piese is cam tot pe acolo, si intretinerea la fel.Nu stiu ce inseamna intretinere sau ieftin.Intretinerea e sa pui ulei, antigel, schimbat cauciucuri, placute si discuri de frina, completat fluid de frina daca e cazul bla bla.La orice masina poti sa folosesti ce doresti.Lasa alea ca ce spune fabricantu, deci vrei ieftin pui astea ieftine, vrei scump pui cei mai scump. Vrei cauciucuri stiu si eu ce firma necunoscuta pui si iesi mai ieftin.Cind aud pe multi cum e intretinerea? Pai pentru intretinere astea trebuiesc schimbate, restul daca se strica ceva, sau accidentezi masina aia se num reparatie deja.Deci la masinile ce ai aratat tu e cam la fel.Calitatea depinde de clasa masinii.La modele mici cred ca audi ar sta mai bine.La modele superioare mercedes, audi si bmw.Impozitu se plateste dupa capacitate cilindrica deci e tot la fel, asta comparand masini cu capacitate cilindrica asemanatoare, sau pe aproape.de consum la fel daca compari masinile avand caracteristici asemanatoare, adica CP, tractiune etc.Deci asa se fac comparatiile nu intre clase diferite sau dotari diferite.Normal un motor de ex de 2 litri ajunge undeva la 200 de CP cam la orice masina pe benzina.Ca o fi 200 ca e 210 cam pe acolo.Dar tot motor de 2 litri poate ajunge si la 240 CP fctie de ce are pe el acel motor.Dar cum am spus la masinile astea comparand masinile la aceiasi clasa, dotare ai rezultate asemanatoare.

| AleCuRaspuns a răspuns:

Ca si consum, calitate si impozite, cea mai potrivita e mercedes

| suntserios a răspuns (pentru AleCuRaspuns):

Iar ai scos un raspuns din putul gandirii. Daca vorbim de un Eclass cu motor de 4. l sau poate un un GLC de 3.5 l cum spanac poti sa zici tu ca iesi mai bine la consum si la impozit? Ai facut tu mediat tuturor motoarelor de la cei 3 constructori si ai tras concluzia ca mercedes are per total cele mai mici motoare si cele mai economice... sau nici macar nu ai habar cum se calculeaza un impozit auto?