| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut.Recent am obținut permisul de conducere și aș vrea să-mi cumpăr o mașină la mâna a doua.
După ce fac toate actele cu vânzătorul ce trebuie sa mai fac pentru a fi totul în regula? Incluzând aici și o verificare amănunțită in service după cumpărare și cam care ar fi costurile suplimentare după ce o cumpăr, cu tot cu imatriculare, taxe etc(in medie)

Răspuns Câştigător
| Dani6421 a răspuns:

Salut, actele te costa maxim 50 euro, 70-80 lei numerele preferențiale asta daca doresti sa le schimbi si sa nu mergi cu ale fostului proprietar și 35-40 lei maxim certificatul.
Dacă masina are numere roșii/străine atunci e mai mult de umblat, programare rar cam 550 lei rar-ul, vei sta cu nr roșii etc..cam 20-2500 Lei toata ar costa in cazul in care nu este înmatriculata acum depinde si ce vehicul este.
Si un sfat, masina la mana a doua din românia sunt sanse cam asa 80% km falși in bord, carte service falsă (facuta in reprezentanta plătit tva pe fiecare inspecție și schimb in parte dar fără să se întâmple asta la masina respectiva pentru ca e mai ieftina o mită decât filtre și ulei de 30 ori schimbate) 80% sanse sa existe cel puțin o problema la masina si nu una sub 1500-2000 Lei costuri ar mai fi și șansele să fie revopsita / sa fi avut daune grave etc.
Pe scurt, vrei masina? Asculta un sfat plătește un expert 100-200-300 Lei și 1000 lei de ar costa eu l-aș plati desi nu costa atât dar macar nu iei o trapa de mii de euro cum iau zeci de mii de oameni lunar.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Dani6421):

Mulțumesc frumos pentru detalii și sfaturi.Imi vor fi de ajutor.

1 răspuns: