| FloreaRazvan a întrebat:

Am o Skoda Octavian III 2.0 TDI din 2012, 166000 km. Vreau sa intreb din ce cauza poate consuma ulei. Mentionez ca atunci cand pornesc motorul si este rece nu scoate pic de fum albastru, nici negru, nimic si nici cand este cald motorul. Însă în momentul cand o accelerez putin sau bag piciorul in ea scoate un fum albastru doar pe momentul accelerari după care își revine la normal. Imi puteti spune ce poate fi? Am completat 2 litri jumătate in 5.000 de km. Este normal? Trebuie segmentare?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Consumul e cam mare. Dacă uleiul nu curge sub mașina, înseamnă că e ars de motor. Cum? Ajunge în camera de ardere pentru că între pistoane și cilindrii este un spațiu mai mare decât cel normal. Si segmenții și cămășile cilindrilor se pare că au ceva uzura.

| OldSoul a răspuns:

Hmm, turbina in ce stare e?
Din ce spui tu, probabil este pe duca, are joc mare in ax si pierdere de ulei.

| Nimeni10 a răspuns:

De ce nu o duci la un mecanic?
2 litri de ulei in 5000 de km? atunci e o problema destul de grava.