| Alyn17Mafiotu a întrebat:

.Am si eu o Dacie 1310 si mi se afuma prima bujie ceea de langa radiator!sad
La 5 km de mers cu ea sa si afumat si incepe sa trepideze mergand in 3 bujii!
Stiti cumva de la ce este de se afuma doar prima bujie?
Celui mai bun raspuns dau FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| SskorpyonN a răspuns:

Consumul mare. Ce culoare are fumul de la esapament?
Fa o reglare full la motor - culbutori, aprindere, reglaj carburatie, si vei scapa de problema, in principiu.
sau Bujiile se afuma pentru ca:
1 Amestecul este prea bogat.
2 Bujie prea rece pentru motorul respectiv. Daca pui de nova pe 1300 se vor afuma.
3 Defectiuni la aprindere (tensiune mica pe bujie) si bujia nu lucreaza tot timpul
Cauzele pot fi bobina pe duca, platina reglata incorect, capacul de delco fisurat, lulea care se misca pe ax, condensator, fise etc.
4 Bujie defecta
5 Mers pe distante scurte cu socul tras fara ca motorul sa se incalzeasca.
6 Temperatura motorului e prea mica (termostat defect)
7 Mers subturat.(De obicei la mers subturat se depune mai multa calamina in motor)
Cam astea sunt posibilitatile.
Bujiile se pot murdarii si din cauza ca motorul e uzat si intra ulei in camera de ardere dar asta e alta poveste...