| RaziMaaaaa a întrebat:

Am un golf 5 1.6 benzina bgu 1K1, vreau sa ii fac shimbule de ulei si m-ar interesa ce ulei sa ii cumpar.
Anul trecut i-am pus castron magnatec 5w-40 anul asta m-ar interesa Mobil 1 5w-30 ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

De ce nu Mobil1 5W40.
5w30 este prea subtire la cald.

| RaziMaaaaa explică (pentru TrăieşteClipa):

Ai mai folostit 5w40?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru RaziMaaaaa):

Eu am un 1.8 tfsi. Este turbo benzina.
Uleiul Mobil 5W30 mi s-a parut prea subtire.
La pornire auzeam tachetii cateva secunde.
Am pus LiquiMoly 5w30 toptec 4300 si aceeasi problema.Toptech4200 tot 5w30 avea aceleasi caracteristici la cald ca un 5w40 si a mers mult mai bine.
Catrol este prea contrafacut ca sa il luam in calcul.Am pus Castrol 5W30 long life, o caruta de bani si imi consuma foarte mult.
Am folosit si Mobil1 5w60 racing si a mers ok.
Recomand 5w30 toptec4200 Liquimoly.Este cam scump dar merge bine.Si nu a consumat in 10.000 decat 0, 5l.
Mers in general sportiv.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

E bine, cred ca e cel mai bun si cel mai scump ulei, cel putin unde sunt eu asa este.Cauta cu capacul galben, ala e cel mai bun.Cineva spune de ce nu mobil 1 5w40? Pt ca eu nu am vazut ulei mobil 1 asa cu 40.Deci ce ai spus tu ai spus bine. Poate o fi dar eu nu am vazut.Asta 5w30 e mai bun pentru ca iarna vara nu ai treaba.Si daca citesti in cartea masinii fabicantu asa si recomanda cu 40 sau cu 30.Chestia asat cu viscozitatea tine de anotimp nu ca ar fi mai bun sau mai putin bun, Deci daca e sa o luam asa ala de 40 nici nu-i bun iarna, daca este f frig, mai bun e alantu 30. Dar pana la urma conteaza sa schimbi uleiul cand trebuie si cam aia e tot.

| RaziMaaaaa explică:

Castrol