| cristiblogro a întrebat:

Sa zicem ca in Romania, poti obtine categoria de permis C, CE la 18 ani, iar in UE la 21, daca un cetateam roman este prins in UE cu o masina de tic C, CE, este amendat? Cu totul ca el are carnet in Romania, este amendat sau nu?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Astepti 21 si faci C si C+E apoi mergi la waberers si dupa 3 saptamani bagi europa singur, fara stres si fara coleg. In 2 pe camion e naspa rau

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca nici in Romania nu poti obtine categoriile C si CE la 18 ani ci doar la 21 de ani, legislatia din tarile UE este armonizata in ce priveste varsta minima pentru obtinerea diferitelor categorii.
In orice caz, daca, ipotetic, ar fi cum spui tu atunci ai fi amendat sau ai avea dosar penal, depinde de legislatia fiecarei tari. Toti conducatorii auto trebuie sa respecte legislatia nationala din fiecare tara in care circula.

| cristiblogro explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, mersi mult!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic in UE nu ar trebuie sa existe astfel de diferente, dar daca ar exista atunci trebuie sa te supui legislatiei fiecarei tari. Cel mai probabil un dosar penal pentru conducere unei categorii pentru care nu ai permis valabil in tara respectiva